fbpx

Zestaw startowy – S7-1200

Zestaw-startowy-s7-1200

Czy od razu kupować zestaw startowy do nauki programowania? To pytanie zadaje większość młodych programistów. Jeżeli interesujesz się tematyką PLC, to zapewne wiesz, że jest kilka zestawów startowych zawierających różne modele sterowników PLC firmy Siemens.

Te zestawy są dobre, ale w późniejszym etapie nauki. Na samym początku młody automatyk – programista nie wykorzysta możliwości tych zestawów. Więc co w takim razie wybrać?

Zestaw startowy – S7-1200

Firma Siemens zauważyła tą niedogodność i przygotowała wspólnie ze sklepem kamami.pl nowy zestaw startowy specjalnie dla osób stawiających pierwsze kroki ze sterownikami PLC. Ponieważ najlepiej naukę zacząć od sprzętu, który jest nowością na rynku, dlatego zestaw startowy składa się ze sterownika SIMATIC S7-1200.

Zestaw-startowy-s7-1200Jakiś czas temu pisałem, że pojawi się zestaw uruchomieniowy ze sterownikiem S7-1200 w promocji. I już jest dostępny. Ten zestaw startowy o nazwie Siemens SIMATIC S7-1200 PROMO jest atrakcyjną promocją cenową, ponieważ koszt to tylko 599 zł brutto.Z tej oferty może skorzystać każda osoba.

Sterownik SIMATIC S7-1200 jest urządzeniem bardzo często wykorzystywanym w przemyśle do aplikacji o różnych wielkościach. To urządzenie idealnie nadaje się do poznania sterowników PLC firmy Siemens, które są wykonane w nowej architekturze. Zdobytą wiedzę można wykorzystać przy konfiguracji innych modeli, ponieważ jest zachowana spójność programistyczna wszystkich nowych produktów firmy Siemens.

Kompletny zestaw startowy zawiera wymagane elementy do rozpoczęcia nauki programowania dla każdego bez względu na poziom doświadczenia związanego z zagadnieniami elektroniki lub automatyki. Zestaw startowy składa się z następujących elementów:

 • sterownika SIMATIC S7-1200 (CPU1211C, 6ES7211-1AE40-0XB0),
 • przełącznika SIRIUS ACT NO+NC zintegrowanego z LED (3SU1031-3BB61-0AK0, 3SU1500-0AA10-0AA0, 3SU1400-1AA10-1BA0, 3SU1400-1AA10-1CA0, 3SU1401-1BB60-1AA0),
 • oprogramowania w wersji eval,
 • dokumentacji technicznej na CD

To właśnie ten model sterownika był wykorzystywany w projektach, które były opisywane na blogu s7-scl.pl.

s7-1200-cpu1211Przypomnę, że ten model sterownika (CPU1211 DC/DC/DC) składa się z:

 • 6 wejścia cyfrowe,
 • 4 wyjścia cyfrowe (tranzystorowe),
 • 2 wejścia analogowe (0…10V DC),
 • jest zasilany napięciem 24V DC.

Ten model dodatkowo pozwala na praktyczne zapoznanie się ze sprzętowymi szybkimi licznikami lub modulacja szerokości impulsu (ang. PWM).

Zastanawiasz się, czy ten sterownik warto mieć na swoim biurku? Następne wpisy na blogu będą opisywały wykorzystanie tego sterownika PLC (zapowiadałem nową serię artykułów na kanale s7-scl). Pokaże Ci, jak wykorzystać najważniejsze sprzętowe możliwości sterownika S7-1200. Będziesz mógł się poczuć, jak programista PLC na rzeczywistym obiekcie przemysłowy, Zestaw startowy ze sterownikiem SIMATIC S7-1200 można kupić w sklepie kamami.pl.

Sterownik jest w pełni funkcjonalnym urządzeniem (nie jest to żadna okrojona wersja). Sterownik potrzebuje podłączenia zasilania 24 VDC. Do tego celu możesz wykorzystać dowolny zasilacz, który dostarczy takie napięcie oraz prąd 1A lub więcej.

Napisz w komentarzu, gdy będziesz miał ten zestaw na swoim biurku.

 

Kurs wideo

Więcej na temat programowania w języku SCL znajdziesz w kursie Sterownik PLC w praktyce:

pl-usb-1p1-tia-1200-scl_sterownik-plc_w-praktyce-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop

Komentarz

 1. Daniel

  Witam!

  Przez kilka lat (2 – 3 lata) nie miałem kontaktu ze sterownikami PLC. Po przeczytaniu artykułu na stronie mikrokontroler.pl, oraz przejrzeniu Twojego bloga widzę, że te kilka lat przerwy spowodowały dość duży rozwój sterowników PLC, jak i ich dostępność dla zwykłych użytkowników.
  Mam zamiar zakupić ten sterownik w „zestawie startowym”, aby przypomnieć sobie „jak to się robiło” i nauczyć się obsługi nowych sterowników.
  Powiedz mi tylko jedno (w zasadzie dwie rzeczy) – wersja oprogramowania TIA portal, która jest dołączona do zestawu to wersja pełna czy tymczasowa (eval nic mi nie mówi). Chodzi mi o to, żeby potem nie okazało się, że muszę dokupić jeszcze oprogramowanie.

  Oraz czy (dla potwierdzenia) programowanie wykonuje się poprzez złącze ethernet bez dodatkowe programatora (jak to bywa w poprzednich wersjach)?

  A tak po za tym …
  … dość ciekawie zapowiada się ten blog – życzę sukcesów i wytrwałości w jego prowadzeniu.

  Pozdrawiam.

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Daniel, do zestawu jest dołączona wersja demonstracyjna, która jest w pełni funkcjonalna przez 21 dni. Kiedyś w EdW był kurs Protela, który był również w wersji demonstracyjnej. Podano tam sposób, aby mieć mała partycje na swoim komputerze i instalować tam nowego Windowsa i oprogramowanie, gdy ważność wersji testowej się skończy. Możesz zrobić na początku podobnie.

   Powtórz
 2. Piotr

  Bez przesady… czuje tu mocną nutę reklamy i marketingu.

  Jest jeszcze PLCSIM.

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Piotr po prostu chciałbym aby czytelnicy bloga mieli rzeczywiste sterowniki S7-1200? Dlaczego? Dowiesz się na początku listopada. Wtedy przedstawię nowe narzędzie do nauki programowania PLC SIMATIC S7-1200 firmy Siemens

   Powtórz

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Newsletter - Zapisz się i jako pierwszy otrzymasz najnowsze informacje