fbpx

Sterowniki SIMATIC S7-1200

S7-1200

Rosnące wymagania technologiczne i dążenie do wzrostu wydajności produkcji wymuszają szukania wydajniejszych systemów sterowania procesem produkcyjnym. Klienci oczekują wyższej wydajności produkcji, zgodności z normami bezpieczeństwa oraz prostego sposobu serwisowania w trakcie pracy. Firma Siemens ciągle stara się sprostać wymaganiom klienta, co jest widoczne poprzez bogatą ofertę sterowników. Zatem jakie są dostępne modele w przypadku S7-1200?

Rodzina SIMATIC S7-1200

W ramach rodziny jest kilka wersji, które widzimy na poniższym zdjęciu:

Tab.2.8.1

Rodzina zawiera pięć wersji jednostek centralnych. Każda jednostka centralna składa się z modułu procesora, zintegrowanego zasilacza, obwodów wejściowych oraz obwodów wyjściowych. Jednostka posiada niezbędną logikę do monitorowania i sterowania urządzenia stanowiącymi elementy aplikacji zgodnie z oprogramowanie przygotowanym przez programistę.

CPUs bis 1217C

Jednostki różnią się wielkością pamięci, liczbą zintegrowanych wejść-wyjść cyfrowych, liczbą możliwych do podłączenia modułów rozszerzeń. Różnice występują również w typie napięcia zasilania (AC lub DC) oraz typie zintegrowanym wyjść w sterowniku (przekaźnikowe lub tranzystorowe). Jednostka CPU1217 w głównej mierze została zaprojektowana do sterowania ruchem silników, ponieważ posiada funkcjonalność Line Driver I/O. Wersje CPU1215 oraz CPU1217 maja dwa złącza RJ45, ale tylko jeden adres IP. Dzięki temu nie jest potrzebny dodatkowy switch.

ZESTAW URUCHOMIENIOWY

Do nauki programowania potrzeny jest sprzęt. To na urządzeniu będziemy testować napisany kod programu. Zestaw uruchomieniowy składa się z sterownika S7-1200 CPU 1211C DC/DC/DC o numerze zamówieniowy 6ES7 211-1AE40-0XB0 posiadający firmware V4.0 oraz zewnętrznego zasilacza 24VDC. Firmware sterownika można porównać do systemu operacyjnego, który kontroluje wszystkie zadania powiązane ze sterownikiem.

P_ST70_XX_04814P

Jednostka została wybrana ze względu na niską cenę, co pozwoli na zakup dla większości osób czytających tego bloga oraz wszystkie funkcjonalności sterownika pozwalające na praktyczne ich przetestowanie. Kolejny powód to bezpieczne napięcie zasilania, co jest ważne przy pierwszych krokach i testowaniu sprzętu. Wyjścia tranzystorowe charakteryzują się dłuższą pracą, ponieważ nie mają określonej liczby przełączeń jak przekaźnik. Wadą jest niższa wydajność prądowa wyjścia tranzystorowego (0,5A). Jeżeli obciążenie pobiera większy prąd, trzeba zastosować zewnętrzny przekaźnik. Późniejsza wymiana przekaźnika jest tańsza, niż całego sterownika. CPU 1211C nie ma możliwości rozszerzenia o dodatkowe moduły sygnałowe które zostaną opisane także na blogu. Należy również pamiętać, że tylko sterowniki z wyjściami tranzystorowymi mają sprzętowe wyjścia PWM oraz PTO.

Jeżeli w przyszłości będzie nam potrzebna rozbudowa, lub większa pojemność pamięci to należy wybrać np. CPU 1212C. Programowanie w S7-SCL jest takie same dla wszystkich wersji sterowników. Drobne różnice są jedynie podczas konfiguracji sprzętowej.

A Ty z jakimi modelami sterowników PLC miałeś już styczność? Napisz w komentarzu.

Kurs wideo

Więcej na temat programowania w języku SCL znajdziesz w kursie Sterownik PLC w praktyce:

pl-usb-1p1-tia-1200-scl_sterownik-plc_w-praktyce-1

Podziel się tym wpisem na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Newsletter - Zapisz się i jako pierwszy otrzymasz najnowsze informacje