fbpx

Szkoła PLC

szkoła-plc

Na automatyce bazuje duża część współczesnego świata.Do tej pory na blogu pojawiły się informacje pozwalające tworzyć proste programy. Wynikało to z tego, że pracowaliśmy z symulatorem PLCSIM. Od niedawna jest dostępny zestaw startowy ze sterownikiem S7-1200 (CPU1211 DC/DC/DC). Wykorzystamy ten sterownik w następnych wpisach. Są dwa powody, dlaczego będzie potrzebny.

Szkoła PLC

Nauka programowania rozwija kreatywne myślenie oraz umiejętności analityczne. Dodatkowo praca nad rzeczywistym projektem przyśpiesza zdobywanie doświadczenia. Sterowniki PLC są stosowane w zakładach przemysłowych. Zastanawiasz się teraz, jak dostać się do fabryki? W jaki sposób uzyskać dostęp do linii technologicznej? To byłby dobra aplikacja do wykonania na początek. Już mówię….

Stawiam na praktykę, dlatego omawianego zagadnienia było przedstawiane praktyczne zastosowanie. Jednak pewnie chciałbyś zrobić coś więcej, niż tylko sterowanie diodą LED. Jesteś zainteresowany doskonaleniem programowania PLC? Jeżeli tak to mam coś dla Ciebie.

Na portalu mikrokontroler.pl właśnie rozpoczął się kurs programowania sterownika S7-1200. Do wykonania tego kursu będzie właśnie potrzebny zestaw startowy. Na początku tego kursu będzie dosłownie kilka prostych projektów. Jednak później pojawią się już tylko rozszerzone zagadnienia. Dzięki temu opanujesz większość najważniejszych funkcjonalności dostępne w sterowniku SIMATIC S7-1200. Pierwszy odcinek kursu PLC znajduje się tutaj:

KURS PLC, CZĘŚĆ 1] Sterowniki SIMATIC S7-1200 (CPU1211C) – jak zacząć?

Zapoznaj się z pierwszym odcinkiem.

Linia technologiczna

Mam też dla Ciebie dodatkową informację. Wiedzę zawartą w kursie będziemy wykorzystywać podczas tworzenia projektu linii technologicznej. Co to za linia? Jest to linia transportowa. Widok przedstawiono poniżej.

linia-technologiczna-s7-1200

Wydaje się prosta? Ale czy na pewno? Sprawdzisz sam już wkrótce….

Następny wpis będzie przestawiał opis budowy tej linii oraz sposób połączenia ze sterownikiem przemysłowym. W kolejnych częściach zostaną przedstawione założenia funkcjonalne. Mając te informacje pozostanie nam tylko zastanowienie się nad implementacją tego na sterowniku S7-1200.Podczas uruchamiania poczujesz się, jakbyś był na hali produkcyjnej. Więcej szczegółów już wkrótce. Najlepsze źródło informacji – Szkoła PLC została oficjalnie otwarta….

Kurs wideo

Więcej na temat programowania w języku SCL znajdziesz w kursie Sterownik PLC w praktyce:

pl-usb-1p1-tia-1200-scl_sterownik-plc_w-praktyce-1

 

Podziel się tym wpisem na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop

Komentarz

  1. Piotr

    O, zaczyna sie cos dziac.
    To mi sie podoba :)

    Powtórz
  2. Paweł

    Czy planuje Pan może mały oddzielny dział dotyczący programowania S7-1200F. Fakt, że programowanie tego sterownika odbywa się tylko w LAD i FBD (część safety) ale informacji o sposobie ich programowania jest jak na lekarstwo.

    Powtórz
  3. Janek

    Nie pozostaje nic innego jak zakasać rękawy i brać się do roboty! :D

    Powtórz

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Newsletter - Zapisz się i jako pierwszy otrzymasz najnowsze informacje