fbpx

TIA Portal

TIA Portal

We wcześniejszych wpisach został omówiony sterowniki S7-1200. Dzisiaj opowiem krótko o środowisku programistycznym TIA Portal. Dowiesz się, co to jest i w jaki sposób uzyskać to narzędzie.

TIA Portal

Fot. Siemens

TIA Portal

Step 7 V13 SP1 i WinCC V13 SP1 stanowią najważniejsze składniki TIA Portal (ang. Totally Integrated Automation). Step 7 V13 SP1 służy do konfiguracji sprzętowej sterownika oraz pisaniu kodu programu. WinCC V13 SP1 jest przeznaczone do tworzenia wizualizacji na panele operatorskie HMI (ang. Human Machine Interface). Część projektowa jest tak przygotowana, aby w przejrzysty sposób oddzielić projekt tworzony na panel od projektu na sterownik, przy zachowaniu jednoczesnego podglądu obu tych projektów. Zachowano bezpośredni dostęp do konfiguracji sprzętowej urządzenia z poziomu tworzonego programu sterownikowego. Obiekty oraz zmienne pomiędzy projektami HMI i PLC przemieszczane są za pomocą przeciągania ich myszką. Programowanie odbywa się w sposób intuicyjny dzięki edytorowi zorientowanemu na zadania użytkownika. Wszystkie edytory są dostępne z jednego wspólnego miejsca i użytkownik może się swobodnie pomiędzy nimi przełączać. Istnieje możliwość tworzenia własnych bibliotek, które można potem wielokrotnie wykorzystywać w nowo tworzonych projektach. Dostępne są też bezpośrednio funkcje diagnostyczne oraz możliwość podglądu pracy sterownika online, nawet jeśli projekt nie został wcześniej wgrany do sterownika. TIA Portal jest pierwszym, wspólnym środowiskiem pracy dla zintegrowanej inżynierii w różnych systemach SIMATIC udostępnionym w ramach jednej struktury. Dlatego TIA Portal po raz pierwszy umożliwia niezawodną, wygodną współpracę różnych systemów. Firma Siemens wprowadziła dwie wersje tego oprogramowania:

– Basic – łączy wszystkie funkcjonalności projektowe tylko dla sterowników rodziny SIMATIC S7-1200 oraz paneli SIMATIC HMI Basic,

– Professional – jedno środowisko projektowe posiadające funkcjonalności związane z każdym sterownikiem SIMATIC.

Wymagania sprzętowe

Zalecane wymagania, jakie musi spełniać konfiguracja komputera, aby można było zainstalować TIA Portal V13 Professional to:

– System operacyjny – Windows 7 Professional x64 SP1 lub wyższy

– Processor – Intel Core i5-3320M 3,3GHz lub lepszy

– RAM – 8GB

W jaki sposób uzyskać TIA Portal?

Najbardziej oczywistym sposobem uzyskania środowiska programistycznego jest jego zakup. Istnieje jednak możliwość pozyskania bezpłatnie tego narzędzia w wersji testowej. Jedynym ograniczeniem wersji trial jest jego działanie wynoszące tylko 21 dni. Jest to czas na zapoznanie się z oprogramowaniem, ponieważ posiada ono pełną funkcjonalność. Aby środowisko TIA Portal funkcjonowało po okresie testowym, należy zakupić licencję, która jest dostarczana na pendrive.

Pobranie ze strony www

Pierwszą możliwością zdobycia środowiska jest bezpłatne pobranie ze strony firmy Siemens o adresie: support.industry.siemens.com. W pierwszej kolejności trzeba tam mieć aktywne konto, zatem należy się zarejestrować. Zatwierdzenie konta trwa około jednego dnia, więc potrzeba także trochę cierpliwości.

Po zalogowaniu na stronę należy przejść na stronę: support.automation.siemens.com/WW/view/en/78793685. Pod tym adresem znajduje się SIMATIC STEP 7 (TIA Portal) V13 TRIAL.

Sugeruję pobrać wersję Professional. Należy też pobrać PLCSIM. Następnie należy pobrać Service Pack 1, który znajduje się pod adresem support.automation.siemens.com/WW/view/en/105825934. Należy również pobrać wersję Professional.

Nagranie wideo przedstawia wszystkie szczegóły związane z pobraniem oprogramowania

Kurs wideo

Więcej na temat programowania w języku SCL znajdziesz w kursie Sterownik PLC w praktyce:

pl-usb-1p1-tia-1200-scl_sterownik-plc_w-praktyce-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop

Komentarze

 1. Patryk

  TIA Portal V13 SP1 Trial do pobrania z poniższej strony:
  https://support.industry.siemens.com/cs/document/106448872?lc=en-WW

  Powtórz
 2. Darek

  Czy jest gdzieś prosty opis wymaganych licencji, bo się jakoś nie mogę w tym połapać?
  Co muszę mieć aby np. uruchomić wizualizację na PC-ie. Jeśli się nie mylę to oprócz TIA Portal jakiś WinCC Advanced Runtime. Czy do każdego kolejnego PC-ta trzeba kupować takie licencje (to by bardzo wpływało na końcową cenę)?
  Pozdrawiam
  Darek

  PS.
  Tomku, gratuluję pomysłu na książkę. Przekazywanie wiedzy poprzez odpowiednio dobrane przykłady jest bezcenne.

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Darek, do większości rozwiązań firmy Siemens potrzebna jest licencja. W większości wypadków na jeden produkt jest potrzebna jedna licencja. Opisu wymaganych licencji nie widziałem. A co chcesz zrobić?

   Powtórz
 3. Bart

  Panie Tomku, czy zamówienie oprogramowania na Płycie DVD jest Bezpłatne?
  Pozdrawiam

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Tak, zgadza się.

   Powtórz
 4. Arek

  Witam
  Czy ma Pan może informacje na temat tego kiedy będzie dostępny TIA Portal V14? Zależy mi na informacji, gdyż wersja 13 nie działa na moim Windows 10
  Pozdrawiam

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Witam, dostałem informacje, że nowa wersja TIA Portal v14 pojawi się w ostatnim kwartale 2016 roku.

   Powtórz
 5. Andrzej

  Niestety, mając aktywne konto próbowałem ściągnąć SIMATIC STEP 7 (TIA Portal) V13 SP1 TRIAL i spotkałem się z odmową. Oczywiście można ściądnąć 11 plików, jednak na plik z rozszerzeniem exe potrzebna jest zgoda firmy Siemens. Po wypełnieniu formularza dostałem maila z odmową.

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Zazwyczaj rejestracja trwa do 24h. Wówczas można pobierać pliki. Sądzę, że w Twoim przypadku będzie podobnie.

   Powtórz

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Newsletter - Zapisz się i jako pierwszy otrzymasz najnowsze informacje