fbpx

Język S7-SCL

SCL

Dzisiaj krótko opowiem o języku S7-SCL nazywanym także w skrócie SCL (ang. Structured Control Language). W tym języku będzie tworzony kod programu w następnych wpisach.

Obecnie najpopularniejszym językiem programowania sterowników PLC firmy Siemens jest STL, który można nazwać po prostu asemblerem.

język STLPisanie programów w tym języku jest jak najbardziej możliwe i pozwala na uzyskanie znacznej wydajności kodu programu. Jednak wymaga to wieloletniego doświadczenia, aby w ten sposób pisać kod programu. Pomimo to napisanie większego programu staje się nadal bardzo uciążliwe. Przy pisaniu każdej linii kodu należy zastanawiać się nad rejestrami, gdzie zostanie umieszczona zmienna oraz wynikiem obliczenia trafiającym do akumulatora. Czy warto tracić na to czas? Czy może zacząć od razu naukę lub „przesiąść się” na język wysokiego poziomu? Kilka linii kodu z STL można zawrzeć w jednej linii języka wysokiego poziomu. W języku STL nie napiszemy kodu programu do sterownika S7-1200.

Język wysokiego poziomu S7-SCL bazuje na Pascalu. Został zawarty w normie PN-EN 61131-3 (międzynarodowa IEC 1131-3) przewidziany do programowania sterowników. Składnia języka dzięki bazowaniu na Pascalu bardzo przypomina język C. S7-SCL pozwala szybko, wydajnie oraz efektywnie pisać i testować kod programu.

Język SCLNiezastąpiony w przypadku wykonywania skompilowanych obliczeń i zdań matematycznych jak również statystycznych. Jest on o wiele łatwiejszy do nauki i zrozumienia, jak również zapamiętania osobom początkującym. Osoby mające już styczność z językami wysokiego poziomu nie będą miały najmniejszego problemy z rozpoczęciem pisania kodu programu do sterowników PLC. Za jego pomocą można tworzyć kod programu na wszystkie obecnie dostępne sterowniki PLC rodziny SIMATIC S7. Wszystkie dostępne funkcje znane z innych języków programowania (LAD oraz STL) są dostępne także w języku S7-SCL.

Dostępne instrukcjeJęzyk S7-SCL, był mało popularny i rzadko wykorzystywany ze względu na proces kompilacji (generował dużą objętość kodu, która działała mało efektywnie) oraz ubogi edytor. Następnym minusem była konieczność doinstalowania dodatku, aby mieć możliwość korzystania z języka S7-SCL.Wraz z pojawieniem się TIA Portal poprawiono wszystkie niedociągnięcia języka S7-SCL.

Kompilacja

Fot. Siemens

Po uruchomieniu środowiska można od razu przystąpić do tworzenia kody źródłowego tym języku.

Język S7-SCL może operować na sygnałach podłączonych do sterownika, pamięci oraz wykorzystywać wbudowane funkcja jak również funkcje utworzone przez programistę. Dodatkowo do tworzenia kodu programu można wykorzystać wyrażenia arytmetyczne, wyrażenia logiczne, instrukcje oraz operatory (np. większy, mniejszy, większy lub równy). Poszczególne składniki języka opiszę w jednym z następnych wpisów.

W jakim języku programujesz sterowniki PLC? Napisz w komentarzu.

Kurs wideo

Więcej na temat programowania w języku SCL znajdziesz w kursie Sterownik PLC w praktyce:

pl-usb-1p1-tia-1200-scl_sterownik-plc_w-praktyce-1

Podziel się tym wpisem na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop

Komentarzy

  1. Mariusz

    Czasami wprowadzam drobne poprawki w LAD, FBD i STL jak to na utrzymaniu ruchu.

    Ciekawie wygląda program napisany w SCLu po usunięciu plików źródłowych w zakładce „sources” (Step-7 Manager). Pozostaje tylko kod STL w nie do rozszyfrowania formie.
    Producent maszyny udostępnił tylko część plików źródłowych w SCL do niektórych bloków programu.

    Powtórz

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Newsletter - Zapisz się i jako pierwszy otrzymasz najnowsze informacje