fbpx

Aktualizacja TIA Portal V13

TIA-Portal-Update-3

Aktualnie zainstalowane oprogramowanie po aktualizacji jest po prostu nowszą wersją. Niektóre aplikacje aktualizują się automatycznie, jednak w przypadku TIA Portal V13 tak nie jest. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto robić aktualizację, to podam Ci kilka korzyści:
– zwiększenie wydajności i szybkości działania
– wyeliminowanie błędów,
– udostępnienie dodatkowych funkcjonalności w oprogramowaniu

Aktualizacja TIA Portal V13

Ostatnia większa aktualizacja, to service pack 1 do TIA Portal V13, który pojawił się na początku 2015 roku. W tym service packu były umieszczone wszystkie aktualizacje wydane przez firmę Siemens w 2014 roku. Ponadto SP1 zawierał najważniejszą funkcjonalność, którą jest symulator sterownika S7-1200.
Pod koniec maja 2015 pojawiła się aktualizacja numer 3 (Update 3), którą można pobrać tutaj.

To wydanie aktualizacji także poprawia język SCL, a dokładnie wydajność. Poprzednia aktualizacja (Update 2) zawierała poprawę wydajności języka SCL. Oczywiście wszystkie aktualizacje są zawarte w najnowszej. Czyli nie musisz instalować aktualizacji Update 2 a następnie aktualizację Update 3, aby mieć najnowszą wersje oprogramowania. Wystarczy instalacja aktualizacja Update 3.

Jak sprawdzić aktualną wersje Twojego oprogramowania?

W podobny sposób, jak większość aplikacji. Gdy masz już uruchomione TIA Portal, to z górnego menu wybierasz Help i następnie Installed software. Tak to wygląda na moim drugim komputerze.

Installed-Software-TIA-Portal-V13Ostatnio zainstalowałem SP1. Jednak za chwilę to się zmieni. Przechodzimy do instalacji.

Instalacja

Po ściągnięciu pliku Totally_Integrated_Automation_Portal_V13_SP1_Upd3.exe trzeba go uruchomić. Ten plik, to spakowane archiwum, które trzeba rozpakować. Gdy klikniesz dwukrotnie na ściągnięty plik, wówczas pojawi Ci się okno przedstawione poniżej

Tia-Portal-update3

Jest to okno powitalne kreatora do rozpakowania pliku Totally_Integrated_Automation_Portal_V13_SP1_Upd3.exe.

Po kliknięciu przycisku Next wybierasz język instalacji. Po przejsciu do następnego okna pojawi Ci się widok przedstawiony poniżej

Install-update-3-TIA-Portal-V13Trzeba wskazać, gdzie zostanie rozpakowana aktualizacja. Jeżeli zaznaczysz opcję Extract the setup files without being installed, wówczas archiwum zostanie tylko rozpakowane.

Przed rozpoczęcie instalacji trzeba sprawdzić dostępność wolnego miejsca na dysku komputera, na któym jest zainstalowane oprogramowanie TIA Portal. Do zainstalowania aktualizacji Update 3 wymagane jest 1.7 GB. Instlacja trwa około 30 minut i przebiega bardzo podobnie, jak w przypadku instalacji TIA Portal. Następnie wymagany jest restart komputera.

Po ponowym włączeniu TIA Portal V13 zobaczysz, okno jak przedstawiono poniżej

Finish-Update-33Aktualizacja została zainstalowana poprawnie.

Jeżeli chcesz, aby programowanie sterowników powodowało jak najmniej problemów, instaluj na bierząco aktualizacje.

 

Jeżeli pracujesz z wersją TIA Portal mniejszą niż V13 SP1 Update 3, to napisz w komentarzu.

Kurs wideo

Więcej na temat programowania w języku SCL znajdziesz w kursie Sterownik PLC w praktyce:

pl-usb-1p1-tia-1200-scl_sterownik-plc_w-praktyce-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop

Komentarz

 1. Paweł

  Witam. Mam pytanie, otóż, co jest mieć lepiej zainstalowane pod kątem bardziej aktualnego oprogramowania? TIA Portal v13 z najnowszym update’m czyli na obecną chwile UPDATE6 czy z Servicepackiem 1 Update3?

  Jeżeli już decydujemy sie na zainstalowanie servicepacka to czy trzeba najpierw pobrać sam serviepack a potem do niego doinstalować najnowszy update czy można od razu pobrać i zainstalować sam update czyli „Totally_Integrated_Automation_Portal_V13_SP1_Upd3.exe”?

  Pozdrawiam /PS

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Paweł, SP1 i najnowszy update zapewni Ci najbardziej aktualne oprogramowanie TIA Portal.

   Tak, należy pobrać SP1, a potem do niego najnowszy update.

   Powtórz

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Newsletter - Zapisz się i jako pierwszy otrzymasz najnowsze informacje