fbpx

Szkoła programowania PLC – Konfiguracja sprzętowa

mini-konfiguracja-sprzetowa-s7-1200-siemens-tia-portal-v14-lad

Poprzednio poznaliśmy najważniejsze informacje odnośnie do obiektu. Teraz wiemy, co trzeba zrobić. Kolejny krok to konfiguracja sprzętowa dla sterownika PLC z rodziny SIMATIC.

Konfiguracja sprzętowa

Podstawowe ustawienia w konfiguracji sprzętowej zostały przedstawione w Szkole PLC. Warto, abyś się z tym zapoznał w tej chwili. Więc mamy teraz czas na przypomnienie tego.

Zaczynamy od tego, że zrobimy nowy projekt w TIA Portal.

Nowy projekt

Aby stworzyć nowy project należy wybrać z paska narzędzi Project i następnie New

Wyświetli się okno Create a new project

W polu  Project name należy wpisać nazwę SortingByWeight i kliknąć przycisk Create.

Dodanie PLC

Więc dodajemy nowy sterownik (z drzewa projektu wybieramy Add new device, po chwili pojawia się okno Add new device), będziemy pracować na sterowniku S7-1200 CPU 211-1AE40-0XB0

Ja mam ten sterownik 1211 DC/DC/DC, czyli firmware 4.2, który jest obecnie najnowszy (wybór firmware jest w polu Version). W polu Device name wpisujemy nazwę sterownika, który będzie się nazywał PLC i następnie klikamy przycisk OK.

Ustawienia dla PLC

I na początek kilka ustawień sprzętowych. Zaznaczmy sterownik w konfiguracji sprzętowej (tak aby pojawiła się niebieska ramka wokół sterownika). Wybieramy Properties i pierwsza rzecz, to przechodzimy do PROFINET interface [X1]  i następnie Ethernet addresses i ustawiamy adres IP dla sterownika 192.168.0.30, a maska zostaje taka sama (czyli 255.255.255.0).

W dowolnym miejscu na ekranie kliknąć lewym przyciskiem myszy.

Drugą rzecz, którą trzeba ustawić to właściwość Startup. I w „startupie” ustawiamy w polu startup after POWER ON opcje Warm restart – RUN, żeby sterownik PLC uruchamiał się po włączeniu zasilania, do trybu run.

I jeszcze jedna rzecz związana z FACTORY I/O to Protection & security i tu na dole przewijamy i zaznaczamy opcje Permit access with PUT/GET communication from remote partner.

I jeszcze adresy dla wejść i wyjść. Ustawiamy tak jak zaleca producent FACTORY I/O. Przesuwamy wejścia o 10 i wyjścia o 5.

W zakładce Device overview w kolumnie I address dla PLC DI 6/DQ 4_1 należy ustawić 10.

W zakładce Device overview w kolumnie Q address dla PLC DI 6/DQ 4_1 należy ustawić 5.

Kompilacja

Po zapisaniu i zrobieniu kompilacji, sprawdzić czy nie ma błędów.

Na górnym pasku wybieramy Save project, a następnie należy rozwinąć zwinięty wcześniej Devices & networks klikając strzałkę (taki przewrócony na bok trójkącik).

Aby zrobić kompilację należy z drzewa sterownika (Project tree ) wybrać sterownik PLC i kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy. Otworzy się okno z którego należy wybrać Compile a następnie Hardware (rebuild all). Powinno pojawić się okno kompilacji.

Ok, nie ma błędów, jest tyko jedno ostrzeżenie, czyli wszystko jest dobrze.

Wideo

Poniżej zamieszczam nagranie wideo, gdzie możesz obejrzeć cały proces związany z konfiguracją sprzętową sterownika S7-1200 firmy Siemens.

Kurs wideo

Więcej na temat programowania PLC S7-1200 w języku LAD znajdziesz w kursie Chcę zostać programistą PLC:

pl-usb-1p1-tia-1200-lad_chce-zostac-programista-plc-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Newsletter - Zapisz się i jako pierwszy otrzymasz najnowsze informacje