fbpx

Chcę zostać programistą PLC – PLCSIM

mini-PLCSIM

Jak uruchomić PLCSIM w TIA Portal?

Teraz drogi czytelniku opiszę po krótce jak uruchomić symulator sterownika który ułatwi Twoją pracę podczas gdy, nie masz fizycznego sprzętu a chciałbyś przetestować napisany przez siebie kod programu. Dla uproszczenia i lepszego zobrazowania procesu, pod każdym ze zdjęc umieszczam krótki opis kroków, które są niezbędne do poprawnego uruchomienia i zaprogramowania wirtualnego PLC.

Należy pamiętać że, PLCSIM nie jest domyślnie instalowany z oprogramowaniem TIA Portal. Sposób w jaki uzyskać oraz zainstalować PLCSIM zostanie pominięty w poniższym wpisie

z1

Gdy mamy już stworzony projekt który chcemy wgrać do naszego symulatora, zalecane jest by w pierwszej kolejności poddać swój soft kompilacji. Aby tego dokonać zaznaczamy w drzewie projektu katalog “Program blocks” klikamy prawym przyciskiem myszy, z menu kontekstowego wybieramy “Compile” a następnie “Software (rebuild all) ”.

z2

Gdy nasz projekt jest poprawnie skompilowany i nie zawiera błędów, możemy przejść do następnych kroków. W drzewie projektów „Project tree” zaznaczamy nasz sterownik.

z3

Następnie w pasku narzędzi klikamy w ikonę „Start simulation”. Możliwe jest również uruchomienie symulatora z drzewa projektów „Project tree” zaznaczamy wówczas nasz PLC, klikamy prawym przyciskiem myszy, z menu kontekstowego wybieramy „Start simulation”.

z4

Przed uruchomieniem PLCSIM, program ostrzeże nas o tym że „ uruchomienie symulacji wyłączy wszystkie inne interfejsy online” świadomi zagrożenia klikamy „Ok”.

z5

Jak widzimy w lewym dolnym rogu symulator uruchomił się poprawnie a wraz z nim wyskoczyło okno „Extended download to device”. W polu wyboru „Type of the PG/PC interface” wybieramy  „PN/IE”.

z6

Natomiast w polu „PG/PC interface” wybieramy „PLCSIM”.

z7

Po poprawnym skonfigurowaniu interfejsu klikamy na przycisk „Start search” który uruchomi wyszukiwanie dostępnych PLC.

z8

Jak widzimy powyżej, nasz wirtualny sterownik zastał wykryty.

z9

Zaznaczmy znalezione PLC i wciskamy przycisk „Load”.

z10

W oknie „Load preview” w którym możemy sprawdzić co zostanie załadowane do sterownika, także klikamy w przycisk „Load”.

z11

Następne okno które ujrzymy to „Load results” informuje ono o akcjach które możemy wykonać po wgraniu programu do sterownika. W naszym przypadku zaznaczamy „Start all” co sprawi, że sterownik uruchomi się po zakończeniu wygrywania. Inaczej mówiąc PLC przejdzie w stan RUN.

z12

Ostatnią czynnością po zaznaczeniu pola „Start all” jest kliknięcie w przycisk „Finish”.

I tak oto mamy uruchomiony wirtualny sterownik wraz z zaprogramowanym przez nas hardwarem i softwarem.

Nagranie wideo

Poniżej dodaje wideo, gdzie możesz obejrzeć jak uruchomić symulator PLCSIM

Kurs wideo

Więcej na temat programowania PLC S7-1200 w języku LAD znajdziesz w kursie Chcę zostać programistą PLC:

pl-usb-1p1-tia-1200-lad_chce-zostac-programista-plc-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Newsletter - Zapisz się i jako pierwszy otrzymasz najnowsze informacje