fbpx

Pierwszy projekt w TIA Portal

Tworzenie projektu

Masz już zainstalowane oprogramowanie TIA Portal. Znasz już najważniejsze składniki oprogramowania TIA Portal z poprzedniego wpisu. Zastanawiasz się, czego nauczysz się dzisiaj? Już piszę…..

Pierwszy projekt w TIA Portal

Dzisiaj utworzymy nowy projekt do którego dodamy sterownik PLC. W dalszej kolejności przeprowadzimy konfigurację sprzętową oraz kompilację całego projektu.

Tworzenie projektu w TIA Portal

W otwartym środowisko TIA Portal z widoku Project view więc wybieramy z Paska Menu Project i następnie wybieramy New. Pojawia się okno Create a new Project.

Tworzenie projektuPodajemy w Project name nazwę projektu. W tym miejscu wpiszmy FirstProject. Wybieramy ścieżkę docelową, gdzie zostanie zapisany nasz projekt. Wpisujemy też autora i komentarz z opisem tworzonego projektu. Ostatni krok, to kliknięcie na przycisk Create. Po chwili zostanie otwarty nasz nowo utworzony projekt.

Dodanie PLC do projektu

Na początku należy dodać sterownik PLC do projektu. W drzewie projektu znajdującym się po lewej stronie środowiska TIA Portal klikamy na Add new device. Pojawi nam się okno Add new device z już rozwinięto listą Controllers. W tym miejscu pojawić się może pytanie o transfer licencji, więc należy wybrać Step 7 Professional.

Aktywacja licencjiZatwierdzamy przyciskiem Activate. Rozwijamy listę SIMATIC S7-1200, następnie listę CPU oraz listę CPU 1211C DC/DC/DC. Pojawią nam się trzy wersje naszego sterownika różniące się wersją firmware. My będziemy pracować ze sterownikiem posiadającym firmware 4.0 więc wybieramy model o numerze 6ES7 211-1AE40-0XB0 poprzez kliknięcie na ten numer. W polu Version wybieramy V4.0. W Device name wpisujemy PLCWybranie PLCW tej chwili dostępne są dwie wersje firmware do sterownika S7-1200:

– V4.0,

– V4.1.

Będziemy pracować ze sterownikiem mającym firmware w wersji V4.0, co zostało wybrane w polu Version. Następnie klikamy na przycisk OK. Jeżeli ktoś ma inny model sterownika na swoim biurku,lub sterownik z inną wersja firmware to należy teraz wybrać ten model i dodać go do projektu.

Konfiguracja PLC

Po chwili otwiera się obszar roboczy pozwalający przeprowadzić konfigurację sprzętową sterownika. Jednostkę PLC należy skonfigurować w taki sposób, aby działała zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Ten proces można przeprowadzić w każdym momencie prac nad projektem. Do tego celu służy Device configuration dostępne w drzewie projektu.

Przechodzimy do otwartego obszaru roboczego przeznaczonego do konfiguracji sprzętowej. Klikamy w nim na sterownik PLC dodany przez nas do projektu, aby pojawiły się informacje i szczegóły związane z nim. Klikamy następnie na zakładkę Properties dostępną w oknie nadzoru i następnie w zakładce General jest widoczna lista wszystkich opcji, które można skonfigurować.

Konfiguracja sterownika będzie polegała na ręcznym ustawieniu adresu IP sterownika. Pomoże to uniknąć konfliktu adresów, ponieważ jak wiadomo każde urządzenie w sieci musi mieć swój unikalny adres IP. Nasza sieć będzie zawierała sterownik PLC oraz programator którym będzie nasz komputer PC lub laptop.

Aby ustawić adres IP sterownika, rozwijamy listę PROFINET interface i wybieramy Ethernet addresses. W polu IP protocol zaznaczamy opcję Set IP address in the project i następnie należy uzupełnić pola IP address oraz Subnet mask

IP address: 192.168.0.30

Subnet mask: 255.255.255.0

Konfiguracja IPNa chwilę obecną pozostałe ustawienie domyśle są w naszym przypadku poprawne, aby przeprowadzić pierwsze programowanie sterownika.

Kompilacja projektu

Został już przedstawiony ogólny proces wykonywania konfiguracji sprzętowej sterownik. Jednak ten projekt znajdujący się na dysku Twojego komputera nie jest zrozumiały dla sterownika S7-1200. Takie „tłumaczenie” nazywa się kompilacją. Kompilacja, to w uproszczeniu poszukiwanie błędów w projekcie oraz jego zamiana na postać zrozumiałą dla sterownika PLC.

Aby rozpocząć kompilację, należy w drzewie projektu kliknąć prawym klawiszem myszy na sterownik PLC, który w tym przypadku jest nazwany PLC i wybrać Compile. Pojawi się lista dostępnych opcji kompilacji

KompilacjaKompilację przeprowadzimy dla konfiguracji sprzętowej, więc należy wybrać Hardware (rebuild all). W tym pojawi się okno informujące o trwającym procesie komilacji.

Kompilacja w TIA PortalPo chwili w oknie nadzoru pojawi się wynik kompilacji w oknie nadzoru.

Wynik kompilacjiKompilacja została zakończona pomyślnie i nie zawiera żadnych błędów. Pojawiło się jedno ostrzeżenie związanego z brakiem ustawienia zabezpieczenia dostępu do sterownika S7-1200.

Obejrzyj wideo przedstawiające sposób tworzenia nowego projektu:

W następnym wpisie będziemy programować wirtualny sterownik PLC,W jednym z następnych zajmiemy się rzeczywistym sterownikiem PLC. Jeżeli nie masz jeszcze sterownika z rodziny S7-1200, a chciałbyś kupić to prawdopodobnie Siemens przygotuje promocję na sterownik S7-1200 CPU1211 DC/DC/DC z firmware v4.0 lub cały zestaw startowy (sterownik PLC z firmware v4.0, panel HMI oraz oprogramowanie TIA Portal). Informacja o promocji pojawi się na blogu.

 

Zapraszam do komentowania.

Kurs wideo

Więcej na temat programowania w języku SCL znajdziesz w kursie Sterownik PLC w praktyce:

pl-usb-1p1-tia-1200-scl_sterownik-plc_w-praktyce-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop

Komentarze

 1. Łukasz

  Chyba współpraca z Siemensem nie jest do końca dograna ;)
  Po wysłaniu maila otrzymałem standardowe ceny katalogowe plus taką informację od przedstawiciela w/w firmy :
  „Nie bardzo rozumiem, my nie prowadzimy w tym zakresie współpracy.” była to odpowiedź na moje zapytanie brzmiące „Chciałbym uzyskać informację na temat rabatu udzielanego w ramach współpracy z blogiem „s7-scl.pl” na zestaw startowy ze sterownikiem S7-1200.”

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Pośpieszyłem się z tą informacją o rabacie. Pracuję nad tym.

   Powtórz
   1. Łukasz

    Daj znać o promocji w osobnym poście, gdy wszystko będzie dograne ;)

    Powtórz
    1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

     ok Łukasz, zrobię oddzielny wpis.

     Powtórz
 2. j.m.

  Pewnie współpraca jest dograna ale tylko z właścicielem blogu i poprzez niego dostaniesz rabat.Znam takie rozwiązania z praktyki

  Powtórz
  1. j.m.

   Czy ten sterownik ma możliwość rozbudowy?i czy tego typu sterowniki mają wszystkie po 6 wejść binarnych i 4 wyjścia ?czy są różne chodzi mi o S7-1200CPU1211DC/DC/DC

   Powtórz
   1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

    Można rozbudować o płytkę sygnałową, którą wkłada się w miejsce do tego przeznaczone na przednim panelu sterownika. Będę o tym pisał za jakiś czas. Drugi sposób, to dołączenie rozproszonych wejść/wyjść (np. ET200S). Ten sposób też opiszę na blogu.

    Powtórz
  2. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Autor bloga nie będzie pośrednikiem.

   Powtórz
   1. j.m.

    Pośrednikiem może nie ale fajnie by było gdyby był taki oddzielny dział zakupu lub sprzedaży [wszystkie adresy ,dane itp.]pod jednym tematem wtedy nie trzeba by było skakać po stronach tylko wszystko w jednym ,rozumiesz o co mi chodzi?

    Powtórz
 3. Patryk

  Ściema.
  Dostałem odpowiedź, że irma Siemens nie udziela w tym przypadku żadnych rabatów bo to zależy tylko i wyłącznie od nich.
  Jakby ktoś był zainteresowany kupnem sterownika to od poniższych firm można uzyskać ok. 25% rabatu od kwoty cennikowej:
  http://www.e-automatyka24.pl/kontakt.html
  http://sterowniki-plc.net/

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Patryku, to prawda Siemens nie przygotował jeszcze promocji, ale wszystko idzie w dobrym kierunku. Więcej informacji już niedługo na blogu.

   Powtórz
   1. Patryk

    Ile będzie wynosił rabat?

    Powtórz
    1. j.m.

     Jak zgrasz wszystko z rabatem to napisz konkretną cenę po zniżce,można będzie mieć wtedy jakiś punkt odniesienia co do innych ofert sklepów.Chyba wszystkim chodzi o niższe koszty zakupu.

     Powtórz
     1. Patryk

      Koszt zakupu sterownika S7-1200 w podanych przeze mnie firmach: -CPU1211C ok. 462 zł. netto (ok. 568 zł. brutto), czasem się zdarzy okazja za ok. 520 zł.,
      -CPU1212C ok. 621 zł. netto (ok. 764 zł. brutto).

      Jestem ciekaw jaki rabat udzieli firma Siemens.

 4. j.m.

  Jeżeli p.moderator będzie tak szybko działał jak do tej pory to Patryku skorzystam z Twojej podpowiedzi i zakupię cały zestaw startowy w tej firmie bo cena jest niższa od tej oferowanej przez p.moderatora.Lepszej oferty nam jakoś nie przedstawia a na czym póżniej mamy się uczyć jeśli darmowe oprogramowanie nie długo się skończy?pozdrawiam szanownego p.moderatora

  Powtórz
 5. Tomasz Gilewski (Autor postu)

  Na chwilę obecną sprzęt nie będzie jeszcze potrzebny. Skupimy się na pracy z symulatorem.

  Powtórz
 6. Patryk

  Minęło już ponad 3 tygodnie od publikacji, a nadal nic nie ma na temat promocji sterownika lub zestawu startowego.
  Kto zainstalował TIA Portal w wersji trial już stracił ważność licencji.
  Więc jak?
  Będzie jakaś oferta od firmy Siemens czy nie?

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Patryk wiem o tym. Pisałem wczoraj do Siemens w tej sprawie. Jak dostanę odpowiedź to napiszę na blogu.

   Powtórz
   1. Patryk

    Jest jakiś postęp w tej sprawie?

    Powtórz
 7. Jacek

  Ogólnie SIEMENS jest jedną z najdroższych firm jeżeli chodzi o automatykę. Lepiej poznać dobrze język LAD lub FDB, zresztą i tak najpopularniejsze, i zainteresować się sterownikami takich firm jak TECO czy FATEK, które kosztują 1/2, a nawet 1/3 tego co SIEMENSy a nie ustępują im funkcjonalnością.
  Ktoś powie bo to chińszczyzna. To niech zobaczy co pisze na obudowie sterowników SIEMENSA choćby LOGO (Made In China). Chińska produkcja tylko ceny Niemieckie.

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Jacek, zobacz to zdjęcie: http://automatykab2b.pl/images/stories/Jnc9NDY3Jmg9NDEx/13224:sterowniki_rysunek.jpg

   Jak widzisz Jacku, najczęściej klienci wybierają Siemensa. Tak podają statystyki.
   W większości uczelni i szkół też na zajęciach uczą programowania sterowników Siemens.
   Sterownik Siemens są droższe, ale cechuje ich bardzo duża niezawodność. Więc, albo cena, albo niezawodność.
   S7-1200 mają przystępną cenę i duże możliwości.
   Jak ktoś zaczyna z automatyką i zna język C lub Pascala, to łatwiej takiej osobie zacząć programować w SCL. W 97% są to podobne języki.
   Jacek, LAD teraz jest numer jeden, ale już niedługo to się zmieni.
   Więc Jacku, jak bardziej Ci odpowiada TECO czy FATEK, to używaj tego sprzętu :)

   Powtórz
   1. Jacek

    Wykresy ze słupkami mnie nigdy nie przekonywały do niczego dla mnie to tylko marketing.
    [quote]
    W większości uczelni i szkół też na zajęciach uczą programowania sterowników Siemens. [/quote]
    No bo taką politykę prowadzi akurat SIEMENS, to on funduje tym uczelniom zaplecze. Wiadomo że jak uczymy się w szkole programować na S7 to potem w praktyce chętniej wybierzemy S7 niż np. FX-a od MITSHUBISHI którego mniej znamy. To jest akurat czysty biznes-plan, i nie ma co bardzo w to wnikać.
    Co do niezawodności. U mnie w pracy pracuje ponad 25 letnie pierwsze LOGO serii 0BA0, ale niezawodność zależy tak naprawdę od wielu czynników, w tym poprawnie zrealizowanego projektu na poziomie elektryczno-elektronicznym. Ale są też 20 letnie FX-y czy FESTO i też nadal działają bez zarzutu. A do niedawna pracowały, jeszcze starsze sterowniki, wyrzucono je bo nie ma już do nich oprogramowania, bo były programowane jeszcze programami dla DOSa. Ba jest jeszcze, zbudowana na tranzystorowych modułach logicznych z lat 60-70 ? wtryskarka która chodzi do dziś. Zbudowano przez mnie maszyna (sterownie) na Chińskim przekaźniku programowalnym chodzi bez awarii od 7 lat. Sądzę że z jakością Chińczyków z roku na rok jest jednak lepiej i jest to niezła alternatywa szczególnie gdy budżet projektu jest skromny zważywszy że oprogramowanie jest całkowicie FREE, a jedyny wydatek to kabelek za 50zł.

    [quote]
    Jak ktoś zaczyna z automatyką i zna język C lub Pascala, to łatwiej takiej osobie zacząć programować w SCL. W 97% są to podobne języki.
    Jacek, LAD teraz jest numer jeden, ale już niedługo to się zmieni.[/quote]
    Ja akurat uczyłem się programować w PASCALU i C, jak blog się trochę rozwinie, to spróbuję coś pomajstrować, choć nie bardzo mam dostęp, do sterowników SIEMENSA. NO chyba że dorwę coś z demobilu. W naszym kraju jednak nadal pokutuje mit Niemieckiej jakości, i jest wiele maszyn Made in Germany, atm często jakiś stary S-xxx siedzi :-).
    Nie jestem przeciwnikiem języków opisowych typu SCL, dobrze napisany w nich program jest nie dość że optymalnie wydajny to jeszcze czytelny, co w LAD czy FDB nie zawsze jest już takie klarowne. Ale przy dużych programach i tak robi się w pewnym momencie ciężko, szczególnie jak nie ma się wersji źródłowej z dobrymi komentarzami, i nie pisało się programu samemu, tylko trzeba modyfikować po kimś :-(.

    Co miałoby niby nagle i jednoznacznie zastąpić LAD ???

    PS. Ja akurat jestem samoukiem, jak uczyłem się za elektryka, sterowniki PLC, ba nawet takie rzeczy jak LOGO to była nieosiągalna abstrakcja dla szkół, a co dopiero prywatnych konstruktorów. Dziś mam szufladę sterowników i panel HMI w domu. Przekaźniki programowalne obecnie powoli porzucam, no chyba że do jakiś banalnych projektów, i chcę dobrze opanować sterowniki PLC i panele HMI, systemami SCADA też bym nie pogardził.

    Powtórz
 8. j.m.

  Każdy markowy sprzęt ma swoją cenę ale to my mamy wybór, jeżeli zależy nam na jakości i dłuższej żywotności to czasami jest lepiej zainwestować i cieszyć się że dobrze i długo służy.Cena tylko na początku wydaje się wysoka ale naprawdę w praktyce warto inwestować w sterowniki z wyższej półki i nie tylko sterowniki.Żeby się przekonać najlepiej to sprawdzić a w dużych firmach siemens jest na pierwszym miejscu. Bawić się możecie chińszczyzną .

  Powtórz
 9. Paweł

  Na obudowie sterowników Siemensa (S7-1200) pisze Made in Germany. LOGO nie jest sterownikiem, LOGO to przekaźnik programowalny lub jak to panowie z Siemensa wolą nazywać – „moduł logiczny”.
  Siemens dość mocno jest zakorzeniony w Europie tak jak Allen Bradley w USA. Sterowników Siemensa nie zobaczysz w tamtejszych maszynach. Siemens w Polsce wygrał tym, że w dużej części uczelni dostarczał swój sprzęt i studenci raczej znają ich sterowniki i sposób programowania. Dzisiaj byłem w dużym zakładzie pod Niepołomicami. Tam wszystkie linie produkcyjne są na Siemensie (S7-400 S7-300 i S7-1200), a część jeszcze na S5 które przymierzają się wymienić na sterowniki Mitsubishi, z prostego względu – cena, ta sama funkcjonalność i brak zainteresowania Siemensa.
  W Polsce oddział Siemensa nie liczy się ze swoimi klientami. Pracuje w dwóch firmach. W pierwszej w zeszłym roku zrobiliśmy 50 urządzeń na S7-1200 plus kilkanaście LOGO!8. Klientami tej firmy są duże światowe koncerny. Jeszcze nigdy przedstawiciel Siemensa nas nie odwiedził, żeby choć nowe katalogi dostarczyć. Po części może powodem tego jest to, że nasz główny automatyk do urządzeń, które są wysyłane na wschód (Rosja i kraje azjatyckie) jest wkładany Beckhoff.
  W drugiej firmie używamy LOGO!8 w zeszłym roku zrobionych było ponad 100 urządzeń na tym „module logicznym”. W tym roku planowana sprzedaż urządzeń to 300 szt. W rozmowie z przedstawicielem Siemensa zero reakcji z jego strony na taką ilość. Ot taka kropelka w morzu sprzedaży na Polskę. Tutaj przymierzamy się do zmiany na Schneidera (testowo program już przepisany i sprawdzamy działanie urządzenia) lub na ProFace (w trakcie przepisywania). Dla nich taka ilość jest duża, że chcą powalczyć z ceną.
  Wniosek – może i znana marka, z dobrą jakością (a jakość spadła od czasu S7-300 i LOGO!6) ale z przedstawicielami co maja w d…. małych klientów. A drobnych firm korzystających z PLC o parametrach S7-1200 jest dużo.
  I żeby nie było, że jestem negatywnie nastawiony do Siemensa. Obecnie na biurku mam dwa projekty, które robione są na S7-1200 i wycenę maszyny w której będzie 10 x S7-1214 plus 10 x KTP900.

  Powtórz
 10. j.m.

  Masz trochę racji ale czy dobra marka robi reklamy jeżeli i bez tego ma dużo klientów.Siemens sprzedaje dużo i daje zniżki dla stałych klientów i dla tego nie liczy się z małymi odbiorcami.Tak dzieje się na całym świecie jeżeli masz dobry produkt to nie musisz wysyłać przedstawicieli i tak się sprzeda,tym bardziej jeżeli jest polecane przez kogoś kto już to wypróbował.To tak szybko się nie zmieni bo mamy zaufanie do czegoś sprawdzonego a dobre firmy naprawdę nie liczą się z ceną dla nich jest najważniejsza dobra funkcyjność.

  Powtórz
 11. Paweł

  j.m. widzisz w przypadku Siemensa niestety zostaje powoli tylko marka bo jakość produktów pogarsza się od kilku lat. Przykład sterowniki do serw i problemy z komunikacją modułu CPU z modułem mocy – typu nie pamiętam. Siemens (Polski i Niemiecki) nie potrafił poradzić sobie z programem do własnego produktu. Po kilku tygodniach wydali nowy firmware, który rozwiązywał problem. Wniosek sprzedali niedopracowany sprzęt.
  Drugi przykład nowe LOGO!8 – z kolegą znaleźliśmy dwa błędy jeden w programie LOGO!Soft Comfort, a drugi w jednej z funkcji. Zgłosiliśmy to bezpośrednio inżynierom Siemensa w Polsce i co – cisza, a to było kilka miesięcy temu.
  A korzystam w projektowaniu z S7-1200 z dwóch względów bo mi każą :) i dla oprogramowani TIA mam wszystko w jednym programie i dość łatwo można było nauczyć się jego obsługi.
  Z drugiej strony 300 modułów LOGO!8 rocznie to jest mało? 50 sterowników S7-1200 rocznie to mało? Do tego w szafie wykorzystujemy inny ich sprzęt (falowniki, zasilacze itd) plus ich silniki.

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Paweł, pewnie nie przetestowali takiej konfiguracji, która u Ciebie powodowała problemu. A może po prostu moduł był uszkodzony. To tylko sprzęt i czasem może nie działać. Trzeba po prostu to zaakceptować. Jak poszukasz, popytasz innych osób, to na pewno mają podobne doświadczenia ze sprzętem innych firm.
   Chyba do każdej firmy gdzieś można się przyczepić, że coś zrobili nie do końca dobrze.
   Pamiętaj Paweł, że Siemens to bardzo duża korporacja. Niektóre sprawy trwają dosyć długo, ponieważ musi przejść całą maszynę :P
   Siemens jednak ciągle rozwija swoje produkty, wydaje nowsze wersje firmware i update do narzędzi.

   Powtórz
   1. Paweł

    Panie Tomku to nie była nieprzetestowana konfiguracja. To było brak komunikacji pomiędzy jednostką sterującą, a modułem mocy. Nie w jednym egzemplarzu tylko kilku. I tylko nowy firmware rozwiązał problem. Ale to już załatwiali automatycy firmy dla której było projektowane urządzenie. I co ciekawe to Siemens zaproponował to rozwiązanie, które nie działało. I nie chodzi o to żeby się przyczepić, tylko my mamy terminy na oddanie urządzenia, nieprzekraczalne bo inaczej to kary finansowe. A w specyfikację materiałową – producentów narzuca nam inwestor. W tym wypadku serwa Siemensa, bo te mają u siebie w maszynach i utrzymanie ruchu trzyma je jako części zamienne na stanie.
    Niestety duże firmy (korporacje) narzucają nam co ma być w szafie.
    W komentarzach co napisałem powyżej chodziło mi o to, że jakość produktów Siemensa się pogorszyła w porównaniu do tego co było kilka lat temu.

    I tak na marginesie, robiłem kilka sterowań na chińskim sterowniku. Był z nim problem. Napisałem do serwisu chińskiego jaki jest problem – w niedziele wieczorem. W poniedziałek rano 8-9 miałem na mailu nowy firmware z poprawkami. Odpowiedź od nich miałem zawsze max. w 12 godzin. A u w/w producenta nie ma odpowiedzi nawet w dwa miesiące, to Microsoft szybciej działa :D

    Powtórz
 12. j.m.

  Zastanawiam się czy my mamy na tym blogu uczyć się i korzystać z porad czy kłócić się o produkty siemensa?W najlepszych firmach zdarzają się wpadki i niektóre serie są wycofywane z rynku.Nikt przecież nikogo nie zmusza o zakup sprzętu z tej firmy jak komuś to nie odpowiada to niech korzysta z innych jak są lepsze.Żeby się przekonać o jakości trzeba najpierw wszystkie wypróbować a pózniej wyciągnąć wnioski i wydać opinię .

  Powtórz
 13. Paweł

  Bo przydało by się do tego małe forum choć nie spotkałem się z tym na żadnym blogu.

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Paweł, to była pierwsza taka dyskusja na tym blogu. Jak pojawią się następne, to można zakładać forum. Zapraszam do komentowania :)

   Powtórz
 14. Patryk

  Książka wydana.
  Jak wygląda sprawa dotycząca promocji na sterownik/zestaw startowy?

  Powtórz
  1. Patryk

   Ponawiam pytanie. Co z promocją Siemensa?

   Powtórz
   1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

    Otrzymałem informację, że na 99% zestaw (S7-1200 i TIA Portal) mający własny numer zamówienia będzie w bardzo atrakcyjnej cenie okoła września. Proszę o chwilę cierpliwości.

    Powtórz
 15. Adam

  Ja już posiadam ten sterownik, zamówiłem na stronie Kanami, koszt 299 zł.

  Powtórz
 16. Przemek

  Mam problem, ponieważ podczas podłączania sterownika s7-1211 w TIA wyrzuca mi błąd „Setting the initial IP address failed ”
  Proszę o pomoc

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   W zakładce Kontakt jest adres e-mail do mnie. Podeślij mi zdjęcia, jak to wygląda dokładnie i kiedy ten błąd się pojawia.

   Powtórz
 17. Piotr

  Witam,
  mam problem wpinam się bezpośrednio w moduł ethernetowy 343-1 i chcę skomunikować się ze sterownikiem S7-300, czy wystarczy że wykonam konfigurację sprzętową tak jak Pan powyżej?
  Pozdrawiam

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Konfiguracja S7-300 jest dosyć podobne do S7-1200, więc ogólnie tak. W razie problemów proszę pisać.

   Powtórz

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Newsletter - Zapisz się i jako pierwszy otrzymasz najnowsze informacje