fbpx

SIMATIC Sterowniki PLC

Siemens PLC

Początki sterowania w przemyśle opierały się na bazie przekaźników i styczników odpowiednio połączonych przewodami.Po pewnym czasie zastąpiono to rozwiązanie urządzeniami nazwanymi sterowniki PLC. W skrócie można powiedzieć, że sterownik PLC odczytuje sygnały z czujników następnie przetwarza program w pamięci w zależności od stanu tych czujników i oblicza stan wyjść, aby uruchomić odpowiednie elementy wykonawcze. Przyjrzyjmy się dokładniej dostępnym sterownikom. Chcę, abyś orientował się w dostępnym sprzęcie. W razie potrzeby będziesz widział co użyć. Jak zobaczysz takie urządzenie, to będziesz widział co to jest i do czego służy. A może masz już jakiś…….

Sterowniki PLC firmy Siemens

Zarządzają procesami, kontrolują całe fabryki, wykonują algorytmy… a takie niepozorne Są opisywane różne podziały. Moim zdaniem jest tak: sterownik firmy Siemens dzielą się ogólnie na dwa typy:

Standardowe CPU

Są to jednostki najczęściej wykorzystywane podczas tworzenia aplikacji a więc najpopularniejsze.Można do nich zaliczyć:

LOGO

Jest najmniejszym oraz tanim sterownikiem, który powstał w celu zastąpienia konwencjonalnego sterowania tworzonego na bazie przekaźników lub styczników. Wykorzystywany w małych systemach, które mają prosty algorytm sterowania (dom, małe maszyny).

LOGO8

Fot. Siemens

Jest kila typów tego sterownika, co ułatwia dopasowanie do zastosowania. Tworzenie oprogramowania odbywa się w formie graficznej za pomocą łączenia ze sobą gotowych bloków funkcyjnych w środowisku LOGO!Soft Comfort. Nie należy do rodziny SIMATIC S7. Nowa generacja LOGO 8 charakteryzuje się uproszczoną konfiguracją i obsługą. Dużą zaletą jest także wbudowany Web server intuicyjny wyświetlacz. Więcej znajdziecie w książkach LOGO! w praktyce oraz Inteligentny dom i inne systemy sterowania w 100 przykładach.

S7-200

Ta jednostka CPU jest również małym sterownikiem do małych obiektów o dosyć prostym algorytmie sterowania. Charakteryzuje się dobrą wydajnością oraz funkcjonalnością.

Sterownik S7-200

Fot. Siemens

Rodzina posiada kilka modeli. Tworzenie oprogramowania odbywa się środowisku STEP7 MicroWin. Sterownik został wycofany z produkcji z końcem roku 2013. Sterownik należy zastąpić nową jednostką SIMATIC S7-1200.

S7-300

Obecnie najbardziej popularny i często wykorzystywany w przemyśle. Prawie w każdym zakładzie przemysłowym można go zobaczyć. Charakteryzuje się najlepszym stosunkiem wydajności do ceny.

Sterownik S7-300

Fot. Siemens

Posiada dużą wydajność dzięki czemu ułatwia realizację skomplikowanych zadań automatyki. S7-300 ma budowę modułową, co pozwala wykonać dowolną aplikację sterowania. Jednostki centralne CPU S7-300 występują w wielu odmianach i różnią się rozmiarem pamięci oraz mocą obliczeniową. Więcej informacji o sterowniku SIMATIC S7-300 znajdziecie w książce Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej, Publikacja bardzo dokładnie opisuje ten sterownik PLC.

S7-400

Najszybszy i najwydajniejszy sterownik PLC oferowany przez firmę Siemens. Moc obliczeniowa oraz niezawodność pozwala na wykorzystywanie do sterowania dużych i skomplikowanych procesów przemysłowych.

 

Sterownik S7-400

Fot. Siemens

Głównie stosowany jako centralny system sterowania, który wykorzystuje rozproszone (układy slave) wejścia/wyjścia. Ciekawą cecha jest możliwość wprowadzania zmian w programie oraz konfiguracji sprzętowej „na ruchu” bez zatrzymywania pracy sterownika.

SIMATIC PC

Przemysłowa wersja komputera PC (ang Industrial PC) przystosowana do pracy w trudnych warunkach i umożliwienia uruchamiania sterownika typu soft-PLC (WinAC RTX) z funkcjami sterowania w czasie rzeczywistym.Występują też sterowniki IPC z panelem HMI w jednej obudowie.

Industrial PC

Fot. Siemens

Konfiguracja i programowanie odbywa się w taki sam sposób, jak standardowego sterownika. Charakteryzują się również duża wydajnością działania.

IM 151–7 lub IM 151–8

Dosyć nowe sterowniki posiadające parametry zbliżone do S7-300. Są dostępne wersje ze złączem PROFINET, PROFIBUS oraz MPI.

Sterownik IM151-7

Fot. Siemens

Sterownik może pracować jako rozproszony układ wejść-wyjść.Dzięki temu dane mogą być przez CPU przetwarzane i następnie wysyłane do sterownika nadrzędnego (master). Pozwala to na odciążenie głównego sterownika. Dobra wydajność i niska cena pozwala również na wykorzystanie tego sterownika, jako jedynego układu kontrolującego pracę np. maszyny.

S7-1200

Nowy sterownik, który został stworzony jako następca S7-200. Charakteryzuje się parametrami nieznacznie słabszymi niż rodzina S7-300.

Fot. Siemens

Fot. Siemens

Kilka wersji CPU występujących w rodzinie pozwala na dobór w zależności od wymagań projektu. Dokładny opis tego sterownika przedstawiono tutaj.

S7-1500

najnowszy sterownik firmy Siemens, następca S7-300 oraz S7-400. Charakteryzują się dużą wydajnością i szybkim przetwarzaniem kodu programu. Ciekawą funkcjonalnością są zintegrowane funkcje do sterowania ruchem.

Fot. Siemens

Fot. Siemens

W sterowniku jest zaimplementowana obsługa diagnostyki na poziomie systemu operacyjnego (firmware). W ten sposób programista nie musi tworzyć kodu do diagnostyki sterownika PLC, co było konieczne w przypadku sterownika S7-300. Wyświetlacz montowany na S7-1500 umożliwia podgląd parametrów oraz informacji diagnostycznych sterownika.

Safety

Rodziny S7-300, S7-400, WinAC RTX oraz IM 151 posiadają wersje sterowników typu Fail-Safe. Stosowane są jako jedno z rozwiązań związanych z bezpieczeństwem maszyn i procesów przemysłowych.Posiadają charakterystyczny żółty kolor.

Fot. Siemens

Fot. Siemens

Wykrycie błędu, naciśnięcie przycisku bezpieczeństwa powoduje odpowiednią reakcję systemu Fail-Safe. System ten działa równolegle ze standardowym programem. Samo programowanie nie różni się praktycznie od tworzenia kodu programu dla zwykłego sterownika. Należy doinstalować dodatkowy pakiet S7 Distributed Safety, który jest również dostępny w wersji trial. Program Safety można tworzyć tylko w języku drabinkowym LAD. Więcej o systemie, konfiguracji i programowaniu można znaleźć w dokumentacji. Obecnie sterowniki rodziny S7-1200 posiadają modelu CPU z systemem Fail-Safe.Więcej o rozwiązaniach Safety można dowiedzieć się na bezpłatnych warsztatach technicznych, które odbędą się w kwietniu 2015 roku. Warsztaty odbędą się w kilku miastach w Polsce.

 

A Ty z który model sterownika PLC uważasz za najlepszy? Napisz w komentarzu.

Kurs wideo

Więcej na temat programowania w języku SCL znajdziesz w kursie Sterownik PLC w praktyce:

pl-usb-1p1-tia-1200-scl_sterownik-plc_w-praktyce-1

Podziel się tym wpisem na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop

Komentarz

 1. Łukasz

  „Program Safety można tworzyć tylko w języku drabinkowym LAD.” lub dodatkowo w FBD lub STL. Środowisko Step 5.X potrafi dowolnie przechodzić między tymi trzema reprezentacjami kodu w większości przypadków za jednym kliknięciem myszy.

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Program Safety dla sterowników „żółtych” mających oznaczenie ‚F’ (np. S7-1200 o oznaczeniu 1215F) można progamować tylko w językach LAD lub FBD. To o czym piszesz, to jest tworzenie kodu dla zwykłych sterowników „niebieskich”. Wtedy można bez problemu przechodzić pomiędzy językami. Już niedługo pojawi się na blog wpis przedstawiający sposób pisania programu safety dla nowych sterowników S7-1200 F.

   Powtórz
 2. Łukasz

  Wkradło się nie porozumienie. To co napisałem dotyczy sterowników S7-300 / 400 wersji żółtej. W S7-1200F nie korzystałem więc jest zapewne tak jak piszesz.

  Powtórz
 3. Łukasz

  Niestety muszę się wycofać ze swojego twierdzenia i przeprosić za błąd. W S7-300 / 400 jest dostępny tylko F-LAD i F-FBD :)

  Powtórz

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Newsletter - Zapisz się i jako pierwszy otrzymasz najnowsze informacje