fbpx

Blog o programowaniu sterowników PLC firmy Siemens – Zapowiedź

Zapowiedz
Programowanie Siemens PLC

Fot. Siemens

Cześć, jestem Tomek i zajmuję się automatyką już od ponad 5 lat. Więcej o sobie piszę na stronie O mnie. Jeżeli tam jeszcze nie byłeś, to zajrzyj koniecznie.

Przez cały czas mojej przygody z automatyką jestem zafascynowany prostotą i możliwościami tej tematyki. Poprzez tego bloga zamierzam przekazać Ci ten entuzjazm. Dodatkowym efekt będzie duża dawka wiedzy o PLC firmy Siemens.

 

Do kogo będą skierowane artykuły?

Wpisy głównie będą kierowane do początkujących, którzy dopiero zaczynają ze sterownikami PLC lub jeszcze nie w ogóle nie zaczeli. Zauważyłem, że powodem małej popularności tego zagadnienia jest mała liczba publikacji oraz innych źródeł wiedzy, które w przyjazny sposób wprowadzają do tematyki automatyki, sterowników PLC oraz programowania.

Pojawią się też wpisy dla osób z większym doświadczeniem, które znają już takie narzędzia jak: Step7 v.5.5 lub TIA Portal oraz dużo czasu spędzili z uruchamianiem sterowników S7-300 lub komuterów przemysłówych IPC.

 

O czym będę pisał na blogu?

SIMATIC S7-1200

Fot. Siemens

Jak sam tytuł bloga wskazuje, o programowaniu, ale nie tylko. Pewnie wiesz, że w przypadku sterowników PLC programujesz sprzęt. Większość opisów zostanie oparta o sterownik z rodziny SIMATIC S7-1200. Zostanie wykorzystany model CPU1211 DC/DC/DC z firmware 4.0. Rodzina charakteryzuję się dużymi możliwościami w stosunku do niskiej ceny. Sterownik jest idealny na początek, poniważ nie potrzebujesz żadnego programatora, aby przenieść napisany przez Ciebie kod do pamięci tego sterownika. Wystarczy tylko kabel ethernetowy. Jak już poznasz podstawy tego sterownika, bez żadnego większego problemu zaprogamujesz inne sterowniki dostępne na rynku firmy Siemens.

Do tworzenia kodu programu potrzebne jest środowisko programistyczne. Obecnie jest możliwość programowania sterowników S7-1200 z wykorzystaniem TIA Portal. Ten software posiada wyszytkie składniki, aby skonfigurować sterownik, napisać i skompilować kod programu oraz zaprogramować sterownik. Dodatkowo za pomocą tego środowiska można podglądać na żywo, jak przebiega wykonywanie Twojego kodu programu. Istnieje także możliwość diagnostyki działania samego sterownika PLC. Obecna wersja TIA Portal v13 z dodatkiem Service Pack 1 dostarcza nowe funkcjonalności. O tym wszyskim przeczytasz już wkrótce.

Ostatni ważny składnik w całym procesie to język programowania. Jest kilka dostępnych, a w przypadku sterowników S7-1200 jest to LAD, FBD oraz SCL a dokładnie S7-SCL. Już pewnie się domyślasz, że wpisy na blogu będą o S7-SCL na co wskazuje nazwa domeny.

Język S7-SCL jest bardzo zbliżony do języka Pascal oraz C. Są to języki wysokiego poziomu pozwalające tworzyć w łatwy i szybki sposób proste i złożone algorytmy. Dzięki temu podobieństwu język jest bardziej przystępny większej liczby osób.

Jeżeli nie masz sterownika o środowiska programistycznego, to nic nie przeszkadza. Jest możliwość bezpłatnego używania TIA Portal ze wszystkimi funkcjonalnościami, ale pod pewnym warrunkiem. O tym w jednym z kolejnych wpisów.

Sterownika też na samym początku nie musisz kupować, jednak proponuję Ci, abyś miał na uwadze takie rozwiązanie. Rozwinę ten temat w niedalekiej przyszłości.

A Ty o czym jeszcze chciałbyć przeczytać na blogu? Napisz o tym poniżej w komentarzu.

Podziel się tym wpisem na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop

Komentarze

 1. Mariusz

  Zapowiada się bardzo ciekawy blog. Dobrze by było aby praktyczne przykłady zapowiadane w książce „Sterowniki Siemens Język S7-SCL. Podstawy programowania z przykładami” były uzupełniane na blogu o kolejne ćwiczenia. Można by było stworzyć projekt wizualizacji na PC (np. z animacjami obiektów, czujników, urządzeń itp.) Dający możliwość jeszcze lepszego przetestowania ćwiczeń w SCL-u niż w samym symulatorze czy sterowniku.
  W oprogramowaniu step-7 dla sterowników S7-300/400 była możliwość połączenia step7, plcsim i np. winccfixable co umożliwiało bardzo ciekawe przetestowanie prostych ćwiczeń. Czytając o nowych możliwościach oprogramowania firmy Simens (integracja z wizualizacją) wydaje się, że tym bardziej powinna być taka możliwość. Na razie stawiam dopiero pierwsze kroki w nowej platformie.

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Ćwienia się pojawią na blogu. Już nie długo. Na początku umieszczę trochę podstaw. Wiem, że ten blog czytają osoby, które wcześniej nie miały kontaktu z PLC.

   Jest możliwość symulacji HMI w TIA Portal. Można także symulować pracę S7-1200. Zrobię wpis, czy można połączyć obie symulacje, aby działało to połączenie w taki sposób jak rzeczywisty sprzęt.

   Powtórz
 2. Patryk

  Warto byłoby opisać moduły rozszerzeń, moduły komunikacyjne, panele operatorskie, oprogramowanie TIA Portal.

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Patryku, masz na myśli opis dodatkowych modułów oraz sposób praktycznego wykorzystania? Będę o tym pisał na blogu.

   Powtórz
 3. Pawel

  Witam, Mam pytanko gdzie mogę znaleźć coś takiego jak użyte przez mnie zmienne.
  Chodzi mi o to ,że np użyłem C0 a nie przypisałem do niego symbolu i komentarza.
  Pozdrawiam.

  Ps czy w pana książce jes opisany Grafce w tia i Step7.

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   W książce „Podstawy programowania sterowników S7-1200 w języku SCL” jest omawiany tylko język SCL. Użyte symbole są w PLC tags

   Powtórz

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Newsletter - Zapisz się i jako pierwszy otrzymasz najnowsze informacje