fbpx

Projekt – TIA Portal

schemat-blokowy-plc

Jeżeli czytasz wpisy na moim blogu systematycznie, to poznałeś już podstawową wiedzę na temat sterownika PLC i tworzenia projektu w TIA Portal. Teraz są wakacje, wiec zrobimy małą powtórkę tego, co zostało już omówione. W ramach przypomnienia zrobimy nowy projekt.

 

Projekt w TIA Portal

Schemat elektryczny został przedstawiony poniżej.

schemat_zadanie-plcZostały wykorzystane dwa przyciski NO (oznaczone jako S0 oraz S1)) oraz dwa przekaźniki (oznaczone na schemacie K0 oraz K1). Obecnie przyciski są połączone bezpośrednio z cewkami przekaźników. Teraz pomiędzy te elementy należy podłączyć sterownik PLC.

Podłączenie przycisków do sterownika PLC

Przycisk S0 – wejście cyfrowe I0.0

Przycisk S1 – wejście cyfrowe I0.1

Podłączenie przekaźników do sterownika PLC

Cewka K0 – wyjście cyfrowe Q4.2

Cewka K1 – wyjście cyfrowe Q4.3

Zadanie

Należy utworzyć nowy projekt w TIA Portal. Następnie dodaj nowy sterownik S7-1200 i przeprowadź konfigurację sprzętową. Ostatnia część zadania, to przygotowanie tablicy PLC tags i napisanie kodu programu w języku SCL. Przetestuj projekt wykorzystując symulator PLCSIM.

W następnych wpisach będziemy rozwijać ten projekt. Napisz w komentarzu, gdy już wykonasz zadanie. Dobrej zabawy :)

Kurs wideo

Więcej na temat programowania w języku SCL znajdziesz w kursie Sterownik PLC w praktyce:

pl-usb-1p1-tia-1200-scl_sterownik-plc_w-praktyce-1

 

Podziel się tym wpisem na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop

Komentarz

 1. Mateusz

  Witam, jestem po technikum mechatronicznym, teraz udaję sie na pierwszy rok na politechnikę na kierunek elektrotechnika. Hobbistycznie zajmuję się również programowaniem mikrokontrolerów, póki co z rodziny AVR8.
  Chciałbym powiedzieć, że bardzo podoba mi się inicjatywa prowadzenia takiego bloga lub wydawanie książek gdyż istnieje bardzo mało polskich źródeł na temat programowania sterowników PLC, a tym bardziej w języku SCL.
  Teraz niestety muszę trochę pomarudzić. Po pierwsze chciałbym poruszyć częstotliwość dodawania artykułów na bloga. Raz na miesiąc to stanowczo za mało. Rozumiem, że ma Pan też inne zajęcia, ale jeżeli zdecydował się Pan na prowadzenie tego bloga to prosiłbym o większą aktywność. Proszę spojrzeć na Pana Mirka, którego na pewno Pan zna ;) Nagrywa godzinne filmiki przekazując ogromną dawkę wiedzy.
  Po drugie chciałbym poruszyć temat samej treści tego co już się łaskawie pojawi na blogu. Wpis typu jak powyżej z poziomem dla niepełnosprawnych na pewno nikogo nie nauczy programowania sterowników. Z tego, co przeczytałem jest Pan programistą więc może wykorzysta Pan swoje doświadczenie zawodowe do przekazywania wiedzy poruszając typowe przykłady z zakładów przemysłowych? Proponowałbym również przygotowywać dłuższe wpisy, poruszające bardziej złożone zagadnienia. Nie jest to tylko moja opinia bo ze wcześniejszych komentarzy wiele osób wypowiadało się, że czekają na bardziej zaawansowane przykłady niż przepisanie stanu wejścia na wyjście…
  Tyle z mojego marudzenia :D W żadnym wypadku nie chcę Pana zniechęcić, a wręcz przeciwnie zachęcić do tworzenia lepszych rzeczy ;) Jestem jak najbardziej za Panem i tym blogiem gdyż szanuję ludzi, którzy chcą się dzielić swoją wiedzą :)
  Pozdrawiam serdecznie.

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Mateusz, zdecydowałem się umieszczać wpisy w większych odstępach czasowych ze względu na wakacje. We wrześniu wróci to do normy, czyli nowy wpis będzie się pojawiać co tydzień.
   Teraz jeszcze będę przekazywał podstawowe informacje, bo nie wszystkim podstawowe zagadnienia są oczywiste. Wtedy pojawią się już zaawansowane zagadnienia.

   Powtórz

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Newsletter - Zapisz się i jako pierwszy otrzymasz najnowsze informacje