fbpx

Programowanie PLC – Siemens

wprowadzenie-plc

Współczesna automatyka jest oparta na sterownikach PLC. Domyślam się, że o tym już wiesz. A słyszałeś o tym, że to właśnie automatyka była znana dużo wcześniej niż elektronika?

Jeżeli jeszcze zastanawiasz się, czy programowanie PLC jest dla Ciebie? Brakuje Ci impulsu do rozpoczęcia działania? W takim razie powinieneś przeczytać artykuł w Elektronice dla Wszystkich zawierający garść podstawowych informacji wprowadzających. Wtedy wszystko stanie się jasne.

Programowanie PLC

Wakacje to czas odpoczynku, wycieczek i okresu wolnego od zajęć w szkole. Nie kiedy mamy też dużo wolnego czasu i nie zawsze wiemy, na co go przeznaczyć. Część osób poświęca czas na swoje hobby. Jeżeli tak spędzasz większość swojego czasu, przeznaczasz go na swoje pasje, to bardzo się cieszę. Chcę Ci też pogratulować, że czytasz to czasopismo i chcesz uczyć się nowych rzeczy. Jesteś jeszcze młody, więc powinieneś poznać różne zagadnienia, aby później wybrać to, co Cię najbardziej kręci i fascynuje.

Będąc w Twoim wieku, też czytałem Elektronikę dla Wszystkich. Podobał mi się sposób, w jaki są pisane artykuły. Wiedza podana w tak prosty sposób każdy mógł zrozumieć od razu. To właśnie z tego czasopisma poznałem podstawy elektroniki.

Chcę Ci teraz w kilku słowach powiedzieć, jak trafiłem do automatyki. Nie zdawałem sobie sprawy, jak bardzo są to podobne gałęzie. I muszę Ci już teraz powiedzieć, że automatyka jest łatwiejsza.

Na studiach pojechałem na wymianę międzynarodową, która jest znana pod nazwą Erasmus. To tam przypadkiem trafiłem na zajęcia związane z automatyką. Mój pierwszy projekt, to sterowanie sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu. Wcześniej programowałem już mikrokontrolery, ale programowanie sterowników mnie zafascynowało. Żałowałem, że wcześniej nikt mi o tym nie powiedział, że coś takiego istnieje. Jednak cieszyłem się też, że znam się na elektronice. To mi bardzo pomogło.

W 2010 roku pracowałem jako automatyk. To była moja pierwsza praca. Właśnie wtedy na rynku pojawił się sterownik S7-1200 firmy Siemens. Po krótkiej zabawie z tym urządzeniem byłem już zafascynowany tym urządzeniem i jego dużymi możliwościami. Wiedziałem, że chcę zająć się programowaniem sterowników PLC. Już za chwilę powiem Ci więcej o sterownikach PLC.

Pewnie też o tym nie wiedziałeś, że to automatyka była wcześniej, niż elektronika. Już w starożytności ludzie automatyzowali sobie pewne czynności. Były to rozwiązania mechaniczne, jednak realizowały swoje zadania. Ojczyzną prawdziwych automatów była Grecja. To właśnie z tego języka pochodzi słowo automatos co oznacza samoczynny. Pierwsze automaty nie przypominały tych, które są obecnie dostępne. Pierwsze automaty były wymyślane, aby zadziwiać i bawić ludzi.

Najstarszym znanym urządzeniem wykorzystującym sterowanie wraz ze sprzężeniem zwrotnym jest starożytny zegar wodny Kteesibiosa w Aleksandrii z III wieku p.n.e. Zasada działania polegała na odliczaniu czasu poprzez regulację poziomu wody w zbiorniku.

Automatyka zajmuje się sterowaniem różnymi maszynami, procesami lub liniami technologicznymi. Ostatnio coraz popularniejsza staje się również automatyka budynkowa. Głównym urządzeniem sterującym jest sterownik PLC (ang. Programmable Logic Controller) czyli programowalny sterownik logiczny. Zastąpiły one układy przekaźnikowe i elementy mechaniczne używane w systemach sterowania. Sterowniki PLC zostały wymyślone na potrzeby amerykańskiego przemysłu samochodowego. W dzisiejszych czasach maszyny i linie technologiczne z sterownikami PLC są wykorzystywane w wielu branżach automatyki. Najważniejsze obszary zastosowań przedstawia poniższy rysunek

zastasowania-sterownika-plc

Można powiedzieć,że sterowniki PLC są dzisiaj wykorzystywane we wszystkich sektorach przemysłu.

Czterdzieści lat dostępności sterowników PLC na rynku powoduje ciągły rozwój i popularyzację tego sprzętu. Obecnie wiele firm produkuje sterowniki przemysłowe, jednak liderem na rynku jest firma Siemens. Pokazują to ostatnie badania, które przedstawia poniższy rysunek

najpopularniejsze-sterowniki-plcPewnie zastanawiasz się teraz, dlaczego w przemyśle są stosowane sterowniki PLC? Można przecież wykorzystać mikrokontroler. Tak, masz rację, można wykorzystać mikrokontroler. Możesz zaprojektować płytkę PCB i podłączyć do niej sygnały. Jednak jak długo będzie działać takie urządzenie?

Elektronika dla Wszystkich

Cały artykuł znajduje się w sierpniowym wydaniu Elektroniki dla Wszystkich

PLC-Elektronika-dla-wszystkichArtykuł ma na celu zachęcić do zainteresowania się tematem programowania sterowników PLC firmy Siemens wszystkich początkujących oraz niezdecydowanych. Zapraszam do przeczytania całego artykułu w czasopiśmie EdW i napisania opinii w tej sprawie.

Kurs wideo

Więcej na temat programowania w języku SCL znajdziesz w kursie Sterownik PLC w praktyce:

pl-usb-1p1-tia-1200-scl_sterownik-plc_w-praktyce-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Newsletter - Zapisz się i jako pierwszy otrzymasz najnowsze informacje