fbpx

Podstawy programowania sterowników S7-1200 w języku SCL

książka-Gilewski

W książce autor pokaże, jak w łatwy i szybki sposób można programować sterowniki przemysłowe w nowym TIA Portal V13. Opis pokazujący jak można zrobić działający program krok po kroku za pomocą kilku kliknięć myszką pozwoli przekonać czytelnika który zastanawia się jaką dziedzinę dalszej kariery wybrać, że warto jednak wybrać automatykę i zajmować się programowaniem układów które sterują procesami produkcyjnymi w dużych halach. Mikrokontrolery też są ciekawe, jednak duży problem stanowi konfiguracja układów peryferyjnych, czytanie dokumentacji, zapoznawanie się rejestrami. W sterownikach przemysłowych jest łatwiej, ponieważ wszystko jest skonfigurowane. Należy tylko zaznaczyć (tzw. ptaszkiem), że np. chcemy wykorzystać przerwanie od zbocza narastającego dla pierwszego wejścia cyfrowego i dodać funkcję do obsługi tego przerwanie. Osoby znające język C praktycznie nie odczują różnicy, że jest to sterownik przemysłowy, a nie mikrokontroler. Dzięki temu zdobyta wiedza może być w prosty sposób przełożona w przyszłości na inne układy programowalne (np. mikrokontrolery ATmega). Należy podkreślić, że sterownik przemysłowy zawiera wewnątrz mikrokontroler, który programujemy za pomocą TIA Portal (zamiast dedykowanego środowiska dla danego typu mikrokontrolera).

Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla osób początkujących, które nie miały styczności ze sterownikami serii Simatic S7. Zawiera ona ponad 20 rozbudowanych ćwiczeń, które pozwolą poznać możliwości tej serii. Ćwiczenia przygotowano wyłącznie w języku S7-SCL, przy czym zakłada się, że czytelnik nie miał z nim styczności i nie zna podstawowych pojęć związanych z programowaniem w tym języku

Poszczególne ćwiczenia zostały przygotowane w taki sposób, aby stopniowo wprowadzić czytelnika w każdy aspekt związany z językiem. Początkowe ćwiczenia pokazują wykorzystanie najważniejszych elementów języka. Dalsze ćwiczenia bazują na wiedzy zdobytej we wcześniejszych ćwiczeniach, aby pokazać możliwości łączenia wszystkich składników języka. Dodatkowo większość ćwiczeń posiada zadania do samodzielnego wykonania rozszerzające jego zakres, aby utrwalić zdobytą wiedzę.

Opinie

 

Cześć,
Mam na imię Bartek i na początek chciałbym powiedzieć, że bardzo podoba mi się Twoja książka dotycząca języka scl w s7-1200. Przerabiam ją już od jakiegoś czasu i jestem po ogromnym wrażeniem. Mało jest książek (w szczególności dotyczących PLC) które prowadzą czytelnika krok po kroku, to ogromny plus! Czytam dużo książek branżowych ale jeszcze żadna nie wprowadziła mnie w tematykę tak dobrze jak Twoja.

Bartek I.

 

Nauka czytelników

praca z ksiazka s7-1200 SCL

Materiały do pobrania

Spis treści

Przedmowa

Wstęp

Materiały do pobrania zawierające przykłady opisane w książce

PLC dla każdego

A Ty co sądzisz o tej publikacji? Napisz w komentarzu.

Podziel się tym wpisem na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Wykop

Komentarze

 1. Łukasz

  Kiedy Pana ksiązkę można będzie kupić?

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Łukasz, wydawnictwo powiedziało mi, że czerwiec 2015 :)

   Powtórz
  2. Dariusz

   Jaki jest odpowiednik zmiennej systemowej SM0.1 w s7 200 dla S7 1200

   Powtórz
   1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

    Darek, z S7-200 nie miałem praktycznie styczności, więc trudno mi powiedzieć.

    Powtórz
   2. Tomasz

    Witam
    SM0.1 – First scan w s7-200
    W s7-1200 są dwie możliwości
    Opcja 1
    Dodajemy OB100 – startup, blok który wykonuje się raz w momencie startu sterownika i tam wpisujemy kod który ma być wykonany
    Opcja 2 – bardzo podobna do S7-200
    W konfiguracji sterownika zakładka „System and clock memory” Zaznaczamy opcję „Enable the use of system memory byte” wtedy domyślnie mamy:
    M1.0 first scan
    M1.1 diagnostic update
    M1.2 always ON
    M1.3 always ON
    Odpowiedni MB, można oczywiście zmienić, jeśli w programie jest już wykorzystany.
    Jeśli potrzebne są wyjścia pulsujące (odpowiednik SM0.4, SM0.5) zaznaczamy dodatkowo „Enable the use of system clock byte”

    Pozdrawiam

    Tomasz

    Powtórz
 2. justyna

  Czy pana książka będzie dostępna w księgarni?

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Tak, już prawdopodobnie w następnym miesiącu. Napiszę o tym na blogu.

   Powtórz
 3. Mariusz

  Zbliża się koniec Czerwca a książki dalej nie ma.

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   Mariusz, to prawda. Jeszcze kilka dni trzeba poczekać :)

   Powtórz
 4. Patryk
 5. Piotr

  Witam, książkę mam w domu.. przeglądając na pierwszy rzut oka chyba natknąłem się na błąd w rozdziale 2.1.2.1

  A mianowicie pod kreską napisano cytuję „Osiem najstarszych bajtów ucięto”.

  Przy konwersji zmiennej 16 bitowej(2bajtowej) na 8 bitową? ( ucięto 8 bajtów)?

  Powtórz
 6. Paweł

  Książkę już mam. Tak na szybko przejrzałem i powiem, że chyba lepiej tłumaczy niż książki p. Kwaśniewskiego. Więcej jak przeczytam ciut więcej, a nie pierwszych kilkadziesiąt stron. Ale z tego co widać dość szczegółowo są wykonane opisy co łatwiej pozwoli zrozumieć programowanie.
  Tyle co przeczytałem to mogę się doczepić do dwóch rzeczy. LOGO nie jest sterownikiem. Jest to moduł logiczny w/g Siemensa lub inaczej przekaźnik programowalny. Drugie w wszystkich wizualizacjach następców serii S7-300/400 sterownik S7-1200 jest przedstawiany jako następca S7-200 i słabszych S7-300. Natomiast S7-1500 jest następcą mocniejszych S7-300 i S7-400. No i S7-1200 i S7-1500 występuje już w wersji Safety ale jego mogło jeszcze nie być jak Pan pisał książkę, w momencie wydania już były dostępne na rynku.

  Powtórz
 7. Marcin

  Witam,

  Bardzo fajna książka, choć dla osób które znają podstawy programowania w TIA w językach lad, fbd. Brakuje mi tylko kodów źródłowych programów opisanych w książce (w przypadku J.Kwaśniewskigo można pobrać przykłady z wydawnictwa BTC).

  Pozdrawiam

  Powtórz
  1. Tomasz Gilewski (Autor postu)

   W sprawie kodów źródłowych proszę pisać do wydawnictwa BTC.

   Powtórz

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Newsletter - Zapisz się i jako pierwszy otrzymasz najnowsze informacje