Często dostaję pytanie „dlaczego symulator PLCSIM nie działa” albo coś innego związanego z samym software TIA Portal nie działa. Już za chwilę wszystko się wyjaśni.
Aktualizacje – TIA Updater
Większość oprogramowania dostępnego na rynku jest ciągle rozwijana. Polega to na usuwaniu istniejących błędów oraz dodawaniu nowych funkcjonalności. Użytkownik musi w jakiś sposób otrzymać kolejną wersję systemu. Jak zapewne się domyślasz, jest to plik instalacyjny zawierający aktualizację. Jak do tego się zabrać?
Szczegóły zainstalowanego oprogramowania
W pierwszej kolejności trzeba zainstalować TIA Portal (zazwyczaj w najnowszej wersji). Można też zainstalować na jednym komputerze wszystkie wersje czyli V11, V12, V13, V14, V15. Bez znaczenia czy to Professional czy Basic, można mieszać. Instalację TIA Portal pokazuję na moim kanale Youtube.
Następnie warto (a nawet należy) zainstalować update. Można sobie ich poszukać do konkretnej wersji TIA Portal na stronie międzynarodowego wsparcia technicznego firmy Siemens co widać na poniższym zdjęciu
Wystarczy przejść do Updates for STEP 7 V14 SP1 and WinCC V14 SP1 i ściągnąć najnowszą aktualizację.
Aktualną wersję TIA Portal możemy sprawdzić w momencie uruchomienia tego środowiska. Wystarczy z górnego paska wybrać Help -> Installed software co widać na poniższym zdjęciu
Wówczas pojawia się ogólna lista zainstalowanych modułów. Dla każdego z nich widać jaka jest:
– wersja
– service pack
– update
Poza TIA Portal V14 SP1 mam dodatkowo zainstalowany moduł Startdrive do parametryzacji napędów SINAMICS firmy Siemens.
Bardziej szczegółowe informacje pojawią się po kliknięciu w Detailed information about installed software. Aby sprawdzić, czy są nowe aktualizacje, wystarczy kliknąć na przycisk Check for updates co spowoduje uruchomienie narzędzia Totally Integrated Automation UPDATER.
Totally Integrated Automation UPDATER
Jednak trudno ciągle sprawdzać i szukać na stronach internetowych, czy pojawiły się kolejne poprawki. Programiści Siemensa rozwiązali tę niedogodność przez stworzenie narzędzia o nazwie Totally Integrated Automation UPDATER. Po włączeniu tego narzędzia możemy rozpocząć automatyczne sprawdzanie, czy pojawiły się nowe aktualizacje oprogramowania. Wówczas narzędzie łączy się z bazą Siemensa i pokazuje listę co widać poniżej
Jako pierwsza wyświetla nam się zakładka Software. Widzimy że do wersji V14 SP1 brakuje mi updatu do modułu Startdrive. Do wersji V13 SP2 brakuje mi najnowszego updatu. Z tego miejsca można klikąć na Download aby pobrać aktualizacje. Miejsce do którego pliki zostaną ściągnięte można podejrzeć przechodząc do Options.
Zakładka Support Packages została przedstawiona na poniższym zdjęciu
Ta lista zawiera aktualizację sprzętu do katalogu hardware.
Domyślnie aktualizację za pomocą tego narzędzia są sprawdzane raz dziennie. Można tą opcję wyłączyć. Wówczas trzeba pamiętać, że sprawdzenie należy rozpocząć ręcznie. Dzięki temu zasoby komputera nie są ciągle wykorzystywane do poszukiwania nowych plików.
Jak powiedziano wcześniej, aktualizacje mają na celu poprawę wydajności oraz usunięcie błędów w oprogramowaniu, jak również dodanie nowych funkcjonalności. Dlatego należy je przeprowadzać regularnie. Są one bezpłatne, a brak zainstalowanych nowych dodatków może powodować niepoprawne działanie oprogramowania, szczególnie symulatora.
Kurs wideo
Więcej na temat programowania PLC S7-1200 w języku LAD znajdziesz w kursie Chcę zostać programistą PLC: