fbpx

Firmware w sterowniku PLC – wprowadzenie

firmware

Dzisiaj zajmiemy się firmware w sterowniku PLC (skupimy się na rodzinie SIMATIC S7-1200 firmy Siemens). W innych modelach (S7-300, S7-400, S7-1500) jest bardzo podobnie lub nawet analogicznie.

Co to  jest firmware ?

Krótkie przypomnienie, że firmware to inaczej system operacyjny łączący część sprzętową (hardware) z kodem programu (dokładnie blokami OB). Najlepiej to widać na poniższym rysunku:

firmware plc - blok ob

 

 

 

 

 

To firmware odpowiada przede wszystkim za realizację bloku cyklicznego OB1.

Generacje CPU rodziny S7-1200

Na tą chwilę są dostępne trzy generacje sterowników rodziny S7-1200. Widać to, gdy dodajemy nowe CPU do projektu.

generacje cpu s7-1200 simatic siemens

 

 

 

Każda generacja ma określony zakres wersji firmware, na którym może pracować

– pierwsza generacja może pracować maksymalnie na wersji v2.2. Dla tych serowników z tej generacji można robić aktualizacje firmware, ale tylko włąsnie do wersji v2.2.

– druga generacja tylko pracuje na firmware v3.0. Nie jest możliwa aktualizacja

– trzecia generacja (zaznaczona na powyższym rysunku), to wersje firmware v4.0 i wyżej

Najważniejsze informacje o firmware

Ogólnie im wyższa wersja firmware, tym więcej jest dostępnych funkcjonalności. Oczywiście większość funkcjonalności może się przydać dopiero przy projektach średnio zaawansowanych i zaawansowanych. Lista funkcjonalności w każdym firmware jest podana tutaj: https://support.industry.siemens.com/cs/attachments/92047260/92047260_S7-1200_CPU_firmware_overview_v1d2_en.pdf

Jak kupujemy nowe CPU, to dostajemy sprzęt z najnowszą wersją firmware na dzień zakupu (jest ona napisana na pudełku). Chyba że sterownik leżał trochę w magazynie, wóczas może być inaczej

Jednak aby wykorzystać te funkcjonalności, to trzeba mieć odpowiednią wersję oprogramowania TIA Portal (oczywiście cały czas mówimy o rodzinach S7-1200 i S7-1500 ponieważ zasada jest taka sama).

Kolejna ważna rzecz, to jeżeli zaczynamy robić nowy projekt to najlepiej zrobić aktualizację firmware w CPU (oraz modułach rozszerzeń do najnowszej wersji).

Jeżeli sterownik PLC był kupiony wcześniej, a po pewnym czasie wracamy do niego to też warto zrobić upgrade firmware.

Wersję firmware pobieramy pod określony numer zamówienia naszego CPU. Tak naprawdę numer zamówienia określa też generację. Pobranie jest bezpłatne. Wystarczy mieć konto na stronie międzynarodowego wsparcia technicznego firmy Siemens. Proszę skorzystać z tej strony: https://support.industry.siemens.com/cs/document/109780036/where-can-you-find-the-firmware-files-for-the-s7-1200-cpus-?dti=0&lc=en-PL

Jeżeli mamy już działającą aplikację w fabryce, to jeżeli nie potrzebujemy dodatkowych funkcjonalności dostarczanych przez wyższy firmware, to proponuję nie robić zmian (nie robić upgrade firmware). Ta zasada jest uniwersalna dla każdego sprzętu z rodziny SIMATIC

Zazwyczaj jest robiony upgrade firmware (czyli zmiana z niższej wersji na wyższą). Bardzo rzadko pojawia się potrzeba zrobienia downgrade firmware (czyli zamiana z wyższej na niższą). Ogólnie procedura jest podbna. Pamiętamy tylko, że to jest możliwe tylko w obrębie danej generacji CPU. Czy nie jest możliwy np. przeskok z generacji drugiej do trzeciej.

Jakie są sposoby aktualizacji firmware (czy inaczej mówiąc upgrade firmware) dla CPU:

W przypadku pierwszej i drugiej generacji, to tylko karta pamięci. Gdy mamy CPU już trzeciej generacji, wówczas mamy kilka sposobów:

– karta pamięci (dedykowana do S7-1200/ S7-1500)

– simatic automation tool

– TIA portal

– Web serwer

Ważna rzecz, to przy zmianach firmware nie może być żadnych zakłóceń (odłączenie zasilania dla CPU, przerwanie połączania PLC<->PC). Jeżeli coś takiego się pojawi, to jest duża szansa uszkodzenia CPU. I nie będzie możliwości jego naprawy w serwisie.

Podsumowanie

Gdy używasz wirtualnego sterownika PLCsim, wówczas nie musisz się martwić o firmware. Wystarczy dodać do projektu CPU trzeciej generacji (czyli z firmware co najmniej v4.0) i można testować swoje rozwiązania i kod programu. To jest moim zdaniem najlepsza droga dla początkujących.

Jak to wszystko zrobić krok po kroku przedstawiam w bezpłatnym kursie dla sterownika S7-1200, na który możesz zapisać się już teraz pod adresem: SIMATIC S7 w akcji

 

darmowy-kurs-s7-1200-siemens_mini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UWAGA!!!

Jeśli chciałbyś dzielić się swoim doświadczeniem/wiedzą/przypadkiem związanym ze sprzętem SIMATIC firmy Siemens to odezwij się na biuro@plcspace.pl

Kurs wideo

Więcej na temat programowania w języku SCL znajdziesz w kursie Sterownik PLC w praktyce:

pl-usb-1p1-tia-1200-scl_sterownik-plc_w-praktyce-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop

Newsletter - Zapisz się i jako pierwszy otrzymasz najnowsze informacje