fbpx

Mistrzostwa Polski programistów PLC

mistrzostwa-polski-plc

Wstęp

Sterowniki swobodnie programowalne (czyli skrót PLC) są obecnie wykorzystywane  w każdej gałęzi przemysłu. Za ich pomocą można osiągną  przyśpieszenie produkcji oraz zmniejszenie ceny produktu finalnego. Często w inteligentnych budynkach sterowanie i kontrola systemów jest realizowana na komponentach PLC. Jednak aby to wszystko miało miejsce, programista PLC musi wcześniej  skonfigurować sprzęt oraz napisać kod programu.

Dlaczego moim zdaniem warto zająć się PLC i tą dziedziną automatyki ? Tutaj kilka najważniejszych kwestii:

  • rozwinięcie umiejętności systematycznej i precyzyjnej pracy
  • pogłębienie wiedzy w zakresu automatyki przemysłowej
  • rozwinięcie umiejętności logicznego myślenia
  • motywacja do samodzielnego rozwiązywania problemów technicznych
  • motywacja do zdobywania doświadczenia
  • możliwość otrzymania dobrze płatnej pracy

Każdy z powyższych punktów jest ważny. W mojej opinii najważniejsze jest doświadczenie. Lecz jak zdobyć doświadczenie, skoro zapewne jesteś w szkole średniej lub na studiach? Zapewniam, że jest to możliwe. Wystarczy, że będziesz wykonywał ćwiczenia i zadania. W ten sposób sprawdzisz w praktyce jak działa dana funkcjonalność sterownika PLC lub instrukcja w praktycznym zastosowaniu.

Oczywiście, zdarza się wielokrotnie, iż w tym okresie nauki brakuje motywacji. A czy zostanie mistrzem Polski w programowaniu PLC byłoby dla Ciebie interesujące? Gdybyś mógł po studiach, pisząc swoje pierwsze CV, wpisać MISTRZ POLSKI w PLC w roku 2021 ?

Właśnie trwa zbieranie zgłoszeń do kolejnej edycji Mistrzostw Polski programowania PLC. Proponuję Ci, abyś jak najszybciej zapisał się na to wydarzenie. Dlaczego? Właśnie dla zdobycia doświadczenia.

Być może  jesteś na pierwszym roku studiów lub w pierwszej klasie liceum i nie jesteś jeszcze pewny  czym chcesz się zajmować. Prawdopodobnie  nie miałeś jeszcze zajęć z programowania PLC, lub odbyło się tylko kilka lekcji. Nie musisz się tym martwić. Zakres wiedzy w odniesieniu do zasobów sprzętowego i programowego sterowników PLC, jaki jest potrzebny, aby zostać mistrzem PLC, to moim zdaniem około 5-10% Zasadnicze pytanie? Ile czasu potrzebujesz na naukę sterowników swobodnie programowalnych , aby zostać mistrzem PLC ?  Poprawna odpowiedź to 30 maja! To właśnie tego dnia odbędą się rozgrywki finałowe (która to edycja? IV) edycji 2021 roku . Tym razem, ze względów pandemicznych, będą odbywać się w formie online. Pierwszym etapem , do którego musisz  przystąpić to eliminację. Rozegrają się 27.05.2021. Pamiętaj, że wysyłanie zgłoszeń do udziału w eliminacjach kończy się z dniem 30.04.2021. Później, pozostaje tylko trzymać kciuki , by     5.05.2021 zobaczyć swoje nazwisko na liście zakwalifikowanych

 Kategorie

Poniżej przedstawiam zestawienie kategorii na sprzęcie rodziny SIMATIC firmy Siemens:

  • ALGORITHMIC – realizowanej na sterowniku programowalnym rodziny Siemens S7-1500, z użyciem oprogramowania TIA Portal,
  • MASTER – przeznaczonej dla uczniów szkół średnich, realizowanej na sterowniku programowalnym rodziny Siemens S7-1200, z użyciem oprogramowania TIA Portal,
  • EKSPERT – przeznaczonej dla studentów, realizowanej na sterowniku programowalnym rodziny Siemens S7-1200, z użyciem oprogramowania TIA Portal,
  • LOGO! – realizowanej na symulatorze sterownika Siemens LOGO!, z użyciem oprogramowania Soft Comfort,

Znajdziesz również  kategorie na sprzęcie innych producentów. Wszystkie potrzebne informacje są dostępne na stronie Mistrzostwa Polski Programistów PLC znajdującej się pod linkiem:  http://mistrzostwaplc.pwr.edu.pl/

Zakres wiedzy

Jeżeli chodzi o zadania  kwalifikacyjne w kategorii MASTER / EKSPERT uważam, że powinieneś zapoznać się wcześniej  z zagadnieniami takimi jak:

– instrukcje logiczne (tzw. Bramki)

– instrukcje set/reset

– wykrywanie zboczy

– typy danych

– zaokrąglenia

– komparatory czyli operacje porównania dwóch zmiennych tego samego typu

– sygnały analogowe

– konwersja sygnału analogowego (instrukcje NORM oraz SCALE)

– liczniki

– czasomierze

– funkcje FB (czyli tzw. Function block)

– tworzenie parametrów do funkcji (tzw. Argumentów funkcji) lub funkcji uniwersalnych

– zmienne lokalne czyli zmienne tymczasowe oraz zmienne statyczne

– multiinstancje

 

Dodam jeszcze, że niezbędne jest zainstalowanie  TIA Portal v16 oraz sposób elementarnej obsługi i poruszania się po tym narzędziu programistycznym. Pozwoli to na stworzenie przez Ciebie projektu oraz pracę na sterowniku wirtualnym zwanym PLCSIM.

Lista zagadnień może wydawać  się dość długa. Ile czasu będziesz potrzebował by się przygotować? Myślę, że poznanie tych zagadnień (wyłącznie  przesłuchanie materiałów i zrobienie sobie notatek) to koło 5 godzin. A przećwiczenie tego? Im więcej tym lepiej. Moim zdaniem minimum to 15 godzin.

Moje pytania do organizatorów

Czytając regulamin przy paragrafie 5 punkt 5.4 pojawiło się w mojej głowie pytanie, tj.  „Do Etapu Finałowego zostaną zakwalifikowani uczestnicy, których zadania kwalifikacyjne uzyskają najlepszy wynik.

  1. Na jakiej podstawie będą oceniane rozwiązania?

Zadania będą oceniane na podstawie poprawności osiąganych rezultatów. W przypadku, gdy kod nie będzie działał do końca poprawnie, ocenie podlegać będą zrealizowane części programu.

  1. Co jest brane pod uwagę?

Pod uwagę brany jest przede wszystkim rezultat działania programu, ale także poprawność realizacji programu (umieszczenie programu w wyznaczonych funkcjach, użycie odpowiednich nazw zmiennych)

  1. Czy można otrzymać jakieś dodatkowe punkty (np. Za optymalne rozwiązanie) ?

Nie przewidujemy dodatkowych punktów

  1. Czy można otrzymać jakieś ujemne punkty

Nie można otrzymać punktów ujemnych

  1. Czy są jakieś zapisy/instrukcje metody programistyczne zabronione?

Nie wprowadzamy ograniczeń dotyczących stylu, sposobu programowania oraz wykorzystywanych instrukcji

  1. Za co można zostać zdyskwalifikowanym ?

Zdyskwalifikowanym można zostać za wysłanie rozwiązania po czasie (tolerujemy 5 minut spóźnienia), a także za plagiat

  1. Czy kryteria podczas oceny zgłoszenia, kwalifikacji oraz finału są takie same? Jeżeli są różnice to jakie ?

Kryteria w etapie kwalifikacji różnią się od eliminacji.

Zadania w etapie kwalifikacji to głównie zadania testowe oraz krótkie zadania opisowe. W tych oceniana jest całkowita poprawność rozwiązań.

Natomiast w zadaniu opisowym na 500 znaków ocenie podlega zrozumienie przez uczestnika funkcjonalności programu oraz kryterium limitu znaków (500+50 znaków bez spacji).

W finale, z uwagi na większą trudność postawionych zadań oraz mniejszą liczbę uczestników, każde rozwiązanie będzie sprawdzane wnikliwie.

Oznacza to, że punktacja będzie zależała od:

  • poprawności działania programu,
  • liczby zrealizowanych funkcjonalności,
  • stylu programowania,
  • czytelności kodu,
  • odpowiedniego nazewnictwa zmiennych.

Kategoria Algorithmic oceniana jest pod względem:

  • optymalizacji czasu cyklu sterownika,
  • liczby zrealizowanych funkcjonalności,
  • czytelności programu,
  • jakości dostarczonego schematu blokowego

 

Kolejne moje pytanie to w jakich językach programowania można będzie wysłać rozwiązania zadań z eliminacji oraz finału jeżeli chodzi o kategorie:

– s7-1200

LAD, SCL, FBD

– LOGO!

FBD, LAD

Zapis na wydarzenie

Wejdź już teraz na stronę mistrzostw PLC znajdującej się pod linkiem:  http://mistrzostwaplc.pwr.edu.pl/ i pobierz zgłoszenie.

Pamiętaj, że programowanie PLC jest prostsze niż myślisz.

 

 

Newsletter - Zapisz się i jako pierwszy otrzymasz najnowsze informacje