fbpx

Logowanie danych – Dzienniki zdarzeń

miniaturka-logowanie-danych-s7-1200

Ważnym tematem diagnostyki PLC jest rejestracja danych. W każdej aplikacji mamy parametry sterujące procesem lub maszyną. Zawsze też pojawiają się błędy. Te wszystkie informacje możemy zapisać do późniejszej analizy. Jedną z możliwości jakie dostarcza sterownik SIMATIC S7-1200 to funkcjonalność logowania danych (data logging) lub tz. dzienniki zdarzeń. Omówmy najważniejsze zagadnienia z tym związane.

Program użytkownika może korzystać z instrukcji dziennika zdarzeń do zbierania wartości danych z czasu pracy w trwałych plikach dziennika. Pliki dziennika pozostają w pamięci typu flash (w przypadku SIMATIC S7-1200 to wbudowana pamięć lub karta pamięci) w standardowym formacie CSV.

00_plc-data-to-data-log

W cyklicznych plikach o predefiniowanych rozmiarach znajdują się uporządkowane rekordy danych. Przykładowy wygląd takiego pliku CSV widzimy poniżej

02_datalog

 

Instrukcje obsługi dziennika zdarzeń stosuje się w kodzie programu do tworzenia, otwierania, zapisywania rekordów jak i do zamykania plików dziennika. Wszystkie funkcje do obsługi logowania danych znajdują się w karcie instrukcji. Należy przejść do Extendad instruction i wybrać folder Recipe and data logging. Dostępne funkcje widać poniżej

instrukcje_data-log

To do użytkownika należy decyzja w jaki sposób dane zostaną zapisane jako bufor danych, definiujący pojedynczy rekord. Aby tymczasowo przechować nowy rekord dziennika należy zastosować bufor danych(najczęściej blok danych gdzie jest zdefiniowana odpowiednia struktura). Nowe wartości bieżące są dostarczane programowo do bufora podczas pracy. Instrukcję DataLogWrite realizuje się przeniesienia danych z bufora do dziennika zdarzeń. Powinno użyć się tej instrukcji wyłącznie pod warunkiem kiedy wszystkie bieżące wartości danych zostały odświeżone.

Możliwość otwierania, edytowania, zapisywania, zmiany nazwy i usuwania plików dziennika danych daje przeglądarka plików na web serwerze, co widać poniżej

01-webserwer_datalog

Domyślny użytkownik posiada uprawnienia do odczytu, czyli może przeglądać pliki poprzez przeglądarkę internetową. Jednak niezbędne są uprawnienia do edycji, modyfikacji, usuwania i zmiany nazw plików dziennika danych. Tym zajmiemy się w kolejnym artykule, gdzie zajmiemy się web serwerem.

Do dzienników zdarzeń dodane zostają nowe rekordy. Jeżeli zostaje przekroczona maksymalna liczba rekordów, wtedy nowe nadpisują najstarsze rekordy. Instrukcja DataLogNewFile pozwoli powstrzymać nadpisaniu dowolnego rekordu. W nowym pliku dziennika zachowają się nowe rekordy danych, w czasie gdy stare pliki dziennika pozostaną w CPU.

Przykład praktyczny z wykorzystaniem tej funkcjonalności pokażę w jednym z kolejnych artykułów.

Kurs wideo

Więcej na temat programowania PLC S7-1200 w języku LAD znajdziesz w kursie Chcę zostać programistą PLC:

pl-usb-1p1-tia-1200-lad_chce-zostac-programista-plc-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się tym wpisem na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop

Newsletter - Zapisz się i jako pierwszy otrzymasz najnowsze informacje